W dniach 20-21 października 2022 w szwajcarskim mieście Lugano obyło się “Plan ₿ Forum 2022” dotyczące wolności finansowej, jaką umożliwia Bitcoin. W jednym z paneli dyskusyjnych wzięła udział Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska.
W panelu, moderowanym przez Faridę Nabouremę, dyrektor wykonawczą Ligi Obywatelskiej Togo, udział także wzięli:
- Fadi Elsalameen (Senior Adjunct Fellow w Bitcoin Policy Institute);
- Roya Mahboob (założycielka i dyrektorka generalna Digital Citizen Fund);
- Michael Chobanian (założyciel i prezes Blockchain of Ukraine Association, KUNA.io).
Jako pierwszy zabrał głos Michael Chobanian, ukraiński przedsiębiorca z branży fintech, założyciel KUNA – pierwszej w Europie Wschodniej agencji Bitcoin, dziś pełnoprawnej giełdy kryptowalut z ponad 450 tysiącami użytkowników na całym świecie. Opowiedział, jak kluczowa w pierwszych dniach pełnoskalowej wojny rosyjsko-ukraińskiej była szybkość zakupu i dostarczania pomocy żołnierzom i cywilom, co umożliwił właśnie Bitcoin:
“Od pierwszej chwili inwazji, w KUNA postanowiliśmy działać szybko, aby pomóc naszej armii i ludziom, którzy najbardziej ucierpieli w wyniku tych przerażających wydarzeń. We współpracy z ukraińskim rządem nasz zespół uruchomił oficjalny Crypto Fund of Ukraine, aby zabiegać o darowizny w kryptowalutach. Pozyskane środki są wykorzystywane do zakupu bardzo potrzebnych środków medycznych, sprzętu wojskowego i pomocy humanitarnej na Ukrainie. Bitcoin umożliwił dokonywanie transakcji w ciągu 30 minut, podczas gdy tradycyjny sposób zajmował 8 dni” – podkreślił Chobanian, którego fundusz dotychczas zebrał w darowiznach dla Ukrainy ponad 60 milionów dolarów.
Następnie przemówiła Roya Mahboob, założycielka i dyrektorka generalna Digital Citizen Fund, która wyjaśniła, w jaki sposób Bitcoin stał się w narzędziem do wspierania niezależności finansowej kobiet w jej kraju – Afganistanie:
“Bitcoin pozwolił organizacji pokonać fizyczne i społeczne przeszkody w płaceniu afgańskim kobietom. Dzięki prostej transakcji Bitcoin mógł natychmiast pojawić się w cyfrowym portfelu kobiety, bez ingerencji mężczyzn. Jako Digital Citizen Fund staraliśmy się rozwijać praktyczne umiejętności i wspierać samodzielność kobiet, przełamując tradycyjne bariery kulturowe, które ograniczają je do obowiązków domowych. Bitcoin zapewnił kluczową finansową deskę ratunku dla wielu osób w tych trudnych czasach, którzy pozostają w kraju i kontynuują pracę za zamkniętymi drzwiami” – powiedziała.
Kolejny prelegent, Fadi Elsalameen, palestyński działacz antykorupcyjny, adiunkt w American Security Project i Bitcoin Policy Institute w USA, przedstawił przyczyny, przez które Bitcoin zaczął być stosowany przez Palestyńczyków wykluczonych z systemu finansowego. Elsalameen osobiście doświadczył nadużywania przez Autonomię Palestyńską przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i przepisów antyterrorystycznych, gdy jego konta zostały zamrożone przez Bank Palestyny w 2021 r., który następnie ujawnił jego dane osobowe gazecie należącej do organizacji terrorystycznej Hezbollah.
“Przez ostatnie 8 lat Autonomia Palestyńska uzyskała de facto pełną kontrolę nad lokalnym systemem bankowym. W rezultacie dostęp do bankowości dla dziennikarzy, krytyków i dysydentów poprzez nadużycie przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML/CFT) i przepisów antyterrorystycznych” – powiedział.
Przyszedł czas na szefową ODF, która stała się – podobnie jak sama Fundacja – ofiarą pisowskiego rządu i podległych im służb po rozpoczęciu działań mających na celu obronę praworządności w Polsce. Podczas wystąpienia wyjaśniła, jak wyglądał proces wyłączania jej oraz Fundacji z systemu finansowego oraz jak Bitcoin pomógł w organizacji pomocy humanitarnej dla Ukrainy po wtargnięciu rosyjskich wojsk na jej terytorium w lutym 2022 roku.
“W latach 2019-2021 dwa belgijskie banki rozwiązały umowy z naszą Fundacją i umieściły ją na swoich czarnych listach, podczas gdy praktycznie wszystkie inne banki w Belgii odrzuciły taki wniosek. Rok później zostały zamknięte nasze konta osobiste. W 2022 r. platforma transferów pieniężnych Wise zamknęła konto ODF, prawdopodobnie z powodu naszych działań na rzecz Ukrainy, które wzbudziły obawy i skojarzenia z tamtejszym konfliktem zbrojnym. Od tego czasu nasza Fundacja nie była w stanie otworzyć konta w innych belgijskich lub zagranicznych bankach, co skutecznie pozbawiło nas dostępu do banków. Pomimo wysiłków Belgii nie znaleziono skutecznego legalnego rozwiązania. Ratunkiem okazał się Bitcoin” – wyjaśniła.
Lyudmyla Kozlovska podkreśliła, jak ważna jest jedność i współpraca w walce o to, by organy regulacyjne UE zapewniły środki zaradcze i zapobiegały nadużyciom przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz wspierania działaczy społeczeństwa obywatelskiego wykorzystujących Bitcoin i stablecoiny do walki z wykluczeniem finansowym, uciskiem politycznym i dostarczaniem pomocy humanitarnej.
Zachęcamy do obejrzenia całego panelu:
Czytaj również: