5 października 2023 roku na stronie cyfrowaekonomia.pl ukazał się wywiad z Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyly Kozlovskiej na temat rozwiązania problemu osób i organizacji pozarządowych wykluczonych z systemu finansowego. Opowiedziała o tym, jak Bitcoin stał się narzędziem umożliwiającym obronę praw człowieka, dostarczanie pomocy humanitarnej i przetrwanie w obliczu prześladowań politycznych.
Przypomnijmy, w sierpniu 2018 roku Lyudmyla Kozlovska została wydalona z Polski oraz Unii Europejskiej oraz odcięta od europejskiego systemu finansowego. Było to wynikiem negatywnej oceny ze strony Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). Władze Prawa i Sprawiedliwości uznały, że stanowi ona zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, choć negatywna ocena ABW była jedynie oparta na domysłach, a nie konkretnych dowodach. Ostatecznie poszczególne państwa unijne udzieliły jej pozwolenia na wjazd do strefy Schengen, a ona sama zamieszkała w Belgii, gdyż do Polski nadal nie może wrócić. Wtedy właśnie szefowa ODF zaczęła interesować się kryptowalutami, szczególnie bitcoinem, jako potencjalnym narzędziem walki o praworządność.
„Jako Fundacja Otwarty Dialog zaczęliśmy używać Bitcoina i stabilnych kryptowalut jako swoistego „banku ostatniej szansy”. Zmusiło nas do tego pozbawienie nas prawa do korzystania z tradycyjnych instrumentów finansowych, takich jak usługi bankowe czy ubezpieczeniowe, spowodowane prześladowaniami politycznymi zorganizowanymi przez autorytarne lub niewolne państwa, w których broniliśmy praworządności, sędziów i praw człowieka: Kazachstan, Mołdawię za czasów Vladimira Plahotniuka i, niestety, Polskę” – tłumaczyła Kozlovska, dodając: „Ostatecznie, banki w Belgii, gdzie byłam zmuszona przenieść się z Polski, zaczęły zamykać nasze konta bankowe jedno po drugim. Kiedy zaczęliśmy analizować co się dzieje, podczas obrony naszego prawa do korzystania z tradycyjnych instrumentów finansowych, używaliśmy Bitcoina do zbierania funduszy, aby przetrwać, będąc w sercu Europy. Dla nas to nie jest coś abstrakcyjnego, to dla nas narzędzie obrony praw człowieka”.
Następnie, jak opowiada, przyszła kolej na pomoc humanitarną po zmasowanym ataku putinowskiej Rosji na Ukrainę. Fundacja użyła bitcoina dla zbiórki środków dla zakupu sprzętu ochronnego i medycznego dla Ukraińskich obrońców. Było to możliwe już w drugim dniu wojny dzięki prędkości transakcji w sieci Bitcoin. Do tej pory organizacji udało się zebrać ponad 7 milionów euro i dostarczyć ponad 7000 sztuk sprzętu ochronnego na Ukrainę.
Bitcoin to również wsparcie dla rodzin więźniów politycznych i obrońców praw człowieka w krajach autorytarnych. W ramach koalicji ODF prowadzi „Koalicję Budowania Prawdziwej Zmiany” (BTC Coalition) w Europie, w której są aktywiści z Kazachstanu, Białorusi, Turcji, Rosji, krajów afrykańskich i Palestyny. „Wszyscy doświadczamy tego samego problemu; nie możemy korzystać z tradycyjnych instrumentów finansowych, ponieważ reżimy mogą kontrolować i wykorzystywać nasze dane bankowe przeciwko wszystkim naszym aktywistom i sieci obrońców praw człowieka w tych krajach” – komentuje Kozlovska.
Zachęcamy do przeczytania lub obejrzenia całego wywiadu:
Czytaj również:
- Konferencja “Bitcoin bez granic” – jak walczyć z wykluczeniem finansowym na całym świecie? (15.10.2023)
- Bitcoin to podstawa wolności – panel dyskusyjny na konferencji BTC Prague (8.06.2023)
- Jak bitcoin stał się narzędziem dla NGO-sów – wywiad z Lyudmylą Kozlovską (6.03.2023)
- “Bitcoin jako narzędzie wolności finansowej” – Lyudmyla Kozlovska na Plan ₿ Forum 2022 (22.10.2022)
Zdjęcie główne: cyfrowaekonomia.pl