Gorące tematy:

Czeski europoseł wzywa naczelników więzień do przestrzegania praw Klykha, Karpiuka i Kostenki

Jaromír Štětina, poseł do Parlamentu Europejskiego, jako kolejny polityk unijny wystosował listy do naczelników kolonii karnych, w których przebywają Stanislav Klykh, Mykola Karpiuk i Oleksandr Kostenko, Ukraińcy uznani przez społeczność międzynarodową za zakładników Kremla. Przestrzega ich przed dalszym łamaniem praw osadzonych.

Polityk w listach do Seytemina Seyd-Akhmedovicha Ibragimova, naczelnika więzienia, w którym swoje długie wyroki odsiadują Klykh i Karpyuk, oraz do Sergeya Leonidovicha Pozdeyeva, szefa zakładu, gdzie przebywa Kostenko, podaje, że do wiadomości opinii publicznej przedostały się informache o poddaniu Ukraińców torturom podczas ich przetrzymywania. W związku z tym uświadamia, że jako naczelnicy Ibragimov i Pozdeyev są odpowiedzialni za zapewnienie respektowania praw więźniów. I ostrzega: „Każde fizyczne i psychiczne nadużycie jest poważnym naruszeniem praw więźniów i podstawowych praw człowieka.

Štětina, powołując się na wysoce niepokojące doniesienia, wzywa naczelników do poinformowania go o stanie zdrowia zatrzymanych i warunkach, w których odsiadują wyroki.

Jednocześnie wyraża swój krytycyzm w stosunku do spraw ukraińskich obywateli, który są bezprawnie przetrzymywani na terenie FR, na fali rosyjskiej agresji na Ukrainę. I zapewnia, że Parlament Europejski z uwagą monitoruje te przypadki.

Czytaj:

  1. List Jaromíra Štětiny do Seytemina Seyd-Akhmedovicha Ibragimova
  2. List Jaromíra Štětiny do Sergeya Leonidovicha Pozdeyeva

Zobacz także: