Gorące tematy:

Tomáš Zdechovský zaniepokojony stanem zdrowia zakładników Kremla

Czeski eurodeputowany Tomáš Zdechovský zwrócił się do naczelników kolonii karnych – Seytemina Seyd-Akhmedovicha Ibragimova oraz Sergeya Leonidovicha Pozdeyeva – z pisemnym zapytaniem o stan zdrowia przetrzymywanych w ich koloniach Ukraińców: Mykoly Karpiuka, Stanislava Klykha oraz Oleksandra Kostenki.

Stanislav Klykha i Mykola Karpyuk, skazani odpowiednio na 22 i 20 lat więzienia za rzekomo popełnione przestępstwa, odbywają swoją karę w kolonii na terenie Czeczeńskiej Republiki. Z kolei Oleksandr Kostenko został skazany na prawie 4 lata więzienia i przebywa w zakładzie w obwodzie kirowskim (środkowo-zachodnia część Rosji). Czeski polityk zdecydował się wystosować pisma do naczelników obu więzień, zaniepokojony alarmującym stanem zdrowia więzionych, którym nie zapewnia się opieki zdrowotnej. Co więcej, według powszechnie dostępnych informacji, skazani byli poddawani torturom. Dlatego europoseł przypomina, że naczelnik kolonii ponosi odpowiedzialność za przypadki naruszenia praw człowieka w jego jednostce.

Zdechovský w obu listach zwraca uwagę na wysoce polityczne i bezprawne wyroki rosyjskich władz, a dodatkowo w piśmie do Pozdeyeva – na bezprawne rozszerzenie przez rosyjskie władzy swojej jurysdykcji na tereny suwerennej Ukrainy. Dlatego też polityk informuje, że jako zwolennik personalnych sankcji zaadoptowanych przez UE ściśle monitoruje sprawy więźniów oraz tych, którzy są odpowiedzialni za ich nielegalne zatrzymanie, skazanie i uwięzienie. Prosi także obu naczelników o informację na temat stanu zdrowia Klykha, Karpyuka i Kostenki oraz o zapewnienie, że ich prawa będą respektowane zgodnie z prawem międzynarodowym i rosyjskimi zobowiązaniami.

Pobierz:

  1. List Tomáša Zdechovskýego do Seytemina Seyd-Akhmedovicha Ibragimova;
  2. List Tomáša Zdechovskýego do Sergeya Leonidovicha Pozdeyeva.

 Czytaj także: