Gorące tematy:

„Malytuin, tak jak Magnicki, stał się ofiarą politycznego prześladowania ze strony Rosji” – Tunne Kelam

Członek Komisji Spraw Zagranicznych oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony PE Tunne Kelam zwrócił się z pisemną prośbą do austriackiego ministra sprawiedliwości Wolfganga Brandstettera o dokładniejsze zbadanie sprawy Naila Malyutina. Zdaniem estońskiego polityka, Malyutin stał się ofiarą politycznej kampanii prześladowań zaaranżowanej przez władze Rosji.

Rosyjskie władze zabiegają o ekstradycję Naila Malyutina z Austrii. Zdaniem Kelama postępowanie karne, wszczęte jego sprawie, nosi ślady politycznej roboty i fabrykacji, dlatego wymaga specjalnego zbadania, zanim zapadnie finalna decyzja o jego ekstradycji do Rosji. Wydaje się, że Malytuin, tak jak Sergey Magnitski, stał się ofiarą politycznej kampanii prześladowań zaaranżowanej przez rosyjskie władze, po tym jak chciał zwrócić uwagę opinii publicznej na akty korupcji w kraju. „Podobieństwo tych dwóch spraw jest uderzające i każe zastanowić się nad dobrze funkcjonującym schematem w ramach rosyjskiego systemu sprawiedliwości” – pisze Kelam. 

Jak zauważa deputowany, sprawę Malyutina w Rosji pilotują Nikolay Budilo, śledczy o wątpliwej sławie, i Victor Voronin, wiceszef Służby Bezpieczeństwa Ekonomicznego FSB. Jak raportuje międzynarodowe społeczeństwo obywatelskie obaj znajdują się na tzw. „Liście Magnitskiego”, byli także zaangażowani w szereg politycznie motywowanych spraw, w tym Nadii Savchenko, Michaila Chodorkowskiego, Mukhtara Ablyazova czy Artura Trofimova.

Tunne Kelam zwraca uwagę na poważne zagrożenie niesprawiedliwym procesem, torturami i złym traktowaniem, które skutkować będą zagrożeniem życia i zdrowia Malyutina, jeśli ten zostanie ekstradowany do Rosji. „Gwarancje dane przez władze rosyjskie mają charakter wyłącznie formalny i nie będą stosowana w praktyce” – podkreśla Kelam.

Czytaj także:

***

W odpowiedzi na list Kelama szefowa Departamentu Prawa Karnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, powołując się na przepisy federalne, wskazuje, że sprawa będzie rozpatrywana przez niezależny sąd, który jest zobligowany przez prawo do całościowego badania spawy, uwzględniając przy tym przesłanki i przeszkody związane z ekstradycją danej osoby.

Uprawnienia do odmowy ekstradycji przez Ministerstwo Sprawiedliwości są ograniczone do interesów i zobowiązań międzynarodowych Republiki Austrii, o ile osobiste prawa zainteresowanej osoby nie są naruszane – czytamy w liście.