Gorące tematy:

Spotkanie z Nadią Savchenko w Warszawie. Historia wojny, przyszłość pokoju. Co dalej?

7 lipca w Akademii Vistula odbyło się spotkanie z Nadią Savchenko – porucznik ukraińskich Sił Powietrznych, deputowaną Rady Najwyższej Ukrainy oraz członkinią Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE). Organizatorami spotkania były Fundacja Otwarty Dialog, Fundacja Euromaidan-Warszawa oraz Akademia Finansów i Biznesu Vistula (gospodarz spotkania).

Spotkanie z bohaterką narodową Ukrainy rozpoczęła Prezes Zarządu Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska, a w roli moderatora wystąpił dziennikarz TVN Żenia Klimakin.

Nadia Savchenko, bohaterka narodowa Ukrainy, przez dwa lata była nielegalnie uwięziona w Rosji, następnie skazana na 22 lata łagru za rzekomy udział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy na wschodzie Ukrainy. 25 maja br., po fali międzynarodowych nacisków i negocjacji z władzami Rosji została zwolniona i wróciła do domu. Wcześniej 9 marca br. Sejm RP podjął uchwałę żądającą jej uwolnienia. W Polsce nagrodzono ją także Orłem Jana Karskiego.

Podczas spotkania Savchenko opowiedziała o ostatnich dwóch latach spędzonych w rosyjskich więzieniach i pracy jako deputowanej Rady Najwyższej Ukrainy. Chce wspierać innych zakładników Kremla, do czego zachęcała i zgromadzonych: „Zdaję sobie sprawę, jaką siłę mogą mieć moje słowa, dlatego nie chce być głosem nienawiści. Ale nie mogę wybaczyć Putinowi śmierci naszych chłopców i tego, co robi z Sencowem i innymi ukraińskimi więźniami politycznymi. Teraz oni potrzebują waszego wsparcia. Uwolniliście mnie, wiecie już jak to się robi. To jest także mój cel”. Apelowała też by nie zostawiać Krymu i Donbasu, „bo nie wybaczą tego w pierwszej kolejności 1 mln 300 tys. uciekinierów” z tych terenów. Polsce podziękowała za wsparcie i apele o jej uwolnienie, które płynęły z Warszawy.

 

Osobne podziękowania pilotka przekazała także Fundacji Otwarty Dialog: “Z Ukrainą w sercu i z wdzięcznością dla was za cel i zasady waszego życia dziękuję Otwartemu Dialogowi” – napisała Savchenko na tytułowej stronie książki “Nadia. Więzień Putina”.

Spotkanie odbyło się w ramach roboczej wizyty Nadii Savchenko i jej asystentki w Warszawie. W trakcie wizyty deputowana ukraińskiego parlamentu odbyła szereg spotkań, m. in. z posłami na Sejm RP, deputowanymi do Parlamentu Europejskiego oraz przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Najważniejszą częścią wizyty Nadii Savchenko w Warszawie był udział w szczycie NATO 8-9 lipca br. w ramach oficjalnej ukraińskiej delegacji.

Pobyt Nadii Savchenko i jej współpracowniczki w Polsce współorganizowała Fundacja Otwarty Dialog, a wsparli m.in.:

za pomoc serdecznie dziękujemy!

Spotkanie z Nadią Savchenko można obejrzeć pod adresem: facebook.com/OpenDialogFoundation 

Zobacz także: