Gorące tematy:

Julie Ward interweniuje u Federiki Mogherini w sprawie ukraińskich więźniów w Rosji

Brytyjska posłanka z Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim Julie Ward, wielokrotnie zabierająca głos w sprawie prześladowania Mukhtara Ablyazova oraz przestrzegania praw człowieka w Kazachstanie, tym razem zwraca uwagę na problem ukraińskich więźniów politycznych w Rosji.

W pisemnym zapytaniu do Wysokiej przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federiki Mogherini zaznacza, że od rozpoczęcia rosyjskiego zaangażowania w konflikt na Ukrainie, rosyjskie służby bezpieczeństwa bezprawnie uprowadziły i uwięziły ukraińskich obywateli i wykorzystały ich do stworzenia pokazowych procesów lub jako kartę przetargową. Powołała się także na organizacje pozarządowe, które potwierdziły, że w Rosji toczy się minimum 30 spraw osób, przetrzymywanych jako zakładnicy rosyjskiego rządu.

Ci więźniowie byli fałszywie oskarżeni o przestępstwa wojenne i terroryzm, stali się przedmiotem sfabrykowanych procesów, zostali pozbawieni kontaktu ze światem zewnętrznym, i wydano na nich długie wyroki, nawet dożywocia. Byli poddawani torturom, nieludzkiemu traktowaniu, izolowani podczas przetrzymywania w aresztach, po to, by wymusić od nich zeznania podczas przesłuchań. Kilku zdecydowało się na głodówkę, by zaprotestować przeciw swojemu położeniu” – pisze Ward.

Parlamentarzystka zwraca uwagę, że choć sprawa ukraińskiej pilotki Nadii Savchenko przykuła uwagę mediów międzynarodowych, to sprawy 5 innych zakładników Kremla – Oleksandra Kostenki, Gennadiya Afanasyeva, Mykoly Karpyuka, Stanislava Klykha i Yuriya Soloshenki – wymagają pilnej interwencji, ze względu na konieczność okazania pomocy medycznej lub zbliżające się postępowanie sądowe:

Dlatego też Julie Ward zwraca się do Federiki Mogherini z następującymi pytaniami, które określiła jako priorytetowe:

  • Jakie kroki podjęły EEAS i sama Wysoka przedstawiciel, by złagodzić cierpienie przetrzymywanych osób i doprowadzić do ich uwolnienia?
  • Jaką pilną interwencję zorganizuje EEAS, by natychmiast polepszyć warunki więźniów?
  • Jakie działania EEAS podejmie, by demaskować i zapobiegać takim uprowadzeniom Ukraińców i obywateli UE?