Gorące tematy:

S. Shalabayev w pełni bezpieczny. Redaktor naczelna „Respubliki” dziękuje ODF

Irina Petrushova, redaktor naczelna kazachstańskiej gazety Respublika, 28 czerwca poinformowała o odmowie ze strony Litwy ekstradycji do Kazachstanu i na Ukrainę Syryma Shalabayeva, krewnego Mukhtara Ablyazova.

Świetna wiadomość z Litwy. sad odmówił ekstradycji (…) Syryma Shalabayeva, brata Almy Shalabayevej i szwagra Mukhtara Ablyazova,. Przypomnę, ze Syrymowi przyznano już na Litwie status uchodźcy politycznego i tym samym ochronę przed Kazachstanem, dlatego odmowa przekazania go do Kazachstanu była w dużej mierze przesądzona” – pisze Petrushova na swoim profilu na portalu społecznościowym, dodając, że w sądzie jednak rozpatrywano też wniosek dotyczący ekstradycji na Ukrainę. Jej zdaniem, w odmowie wydania go na Ukrainie ogromną rolę odegrały, znalezione w korespondencji ukraińskich oraz rosyjskich urzędników i prawników, dokumenty dowodzące politycznego charakteru prześladowania członków rodziny Muhktara Ablyazova i ludzi z nim związanych. 

Petrushova podziękowała wszystkim zaangażowanym w sprawę ochrony Syryma Shalabayeva przed ekstradycją, a w szczególności Yevgeniyowi Zhovtisowi, przewodniczącemu rady Kazachstańskiego Biura ds. Obrony Praw Człowieka i Przestrzegania Praworządności oraz Lyudmyle Kozlovskiej, prezes Fundacji Otwarty Dialog.

Czytaj także: