Gorące tematy:

Oswobodzona Savchenko w Warszawie. Spotkała się z przedstawicielkami ODF

Nadia Savchenko, ukraińska pilotka, obecnie deputowana ukraińskiej Rady Najwyższej, przetrzymywana przez Rosjan 2 lata w więzieniu za walkę w Donbasie 24 czerwca przybyła do Warszawy. Spotkała się m.in. z prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmylą Kozlovską oraz koordynatorką ODF Natalią Panchenko.

Savchenko przyjechała do Ambasady Ukrainy w Warszawie, by podziękować polskim i ukraińskim przyjaciołom za ich zaangażowanie w uwolnienie jej z Rosyjskiego więzienia, w którym – zgodnie z wyrokiem sądu FR – spędzić miała 22 lata. Do Warszawy wstąpiła w drodze ze Strasburga do Lublina, gdzie odbierze nagrodę Orła Jana Karskiego.

Wśród osób, którym osobiście dziękowała Ukrainka, był Tomasz Makowski – jeden z pierwszych parlamentarzystów, którzy w 2014 r. jeździli na organizowane przez nas misje obserwacyjne “procesu” Nadii w rosyjskim Woroneżu. W misjach brali udział także posłowie Małgorzata Maria Gosiewska i Andrzej Lewandowski, a walkę o wolność Nadii prowadził nieustępliwie w polskim Sejmie Marcin Święcicki. Na spotkaniu z Nadią obecne były Lyudmyla Kozlovska i Natalia Panchenko z Fundacji Otwarty Dialog, która zajmowała się sprawą Savchenko, zaangażowała do jej obrony adwokata Marka Feygina oraz inicjowała i współtworzyła „Listę Savchenko”.