Gorące tematy:

Pożegnanie z „Ukraińskim Światem”

8 czerwca odbyła się pożegnalna impreza w „Ukraińskim Świecie” – centrum pomocy obywatelom Ukrainy, których sytuacja polityczna i ekonomiczna w kraju zmusiła do przyjazdu do Polski. Wydarzenie zwieńczyło ponad 2-letnią działalność centrum prowadzonego przez Fundację Otwarty Dialog przy ul. Nowy Świat 63.

Na imprezie obecni byli pracownicy, partnerzy, wolontariusze i po prostu przyjaciele Fundacji, m. in. poseł Marcin Święcicki, Bogusław Stanisławski czy członkowie fundacji „Euromaidan Warszawa”. Kozacy z warszawskiego ramienia bractwa hopaka bojowego „Spas”, którzy trenowali w „Ukraińskim Świecie”, zaprezentowali swoje umiejętności podczas krótkiego pokazu. Było także robienie wspólnego pamiątkowego zdjęcia oraz symboliczne niszczenie styropianowej figury Vladimira Putina przy pomocy… acetonu.

Przypomnijmy, centrum „Ukraiński Świat” działało od 7 kwietnia 2014 roku. Jego zadaniem była pomoc Ukraińcom przybywającym do Polski w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Pracował tu psycholog, porad udzielał prawnik, a wolontariusze pomagali w szukaniu pracy, mieszkania czy szkoły dla dziecka. Odbywały się tu lekcje języka polskiego, angielskiego, ukraińskiego i niemieckiego, liczne konferencje, pokazy i prezentacje. Kwitło tu również życie kulturalne, działał punkt zbiórek pomocy humanitarnej – zarówno tej przekazywanej do strefy ATO, jak i dla uchodźców.

Koniec działalności centrum przy ul. Nowy Świat 63 nie oznacza końca samego „Ukraińskiego Świata”. Z czasem planujemy reaktywację UŚ w zupełnie nowym kształcie. Poinformujemy o tym wkrótce. Dziękujemy wszystkim za dotychczasową współpracę i wszystko to, co udało się wspólnym wysiłkiem zrobić.