Gorące tematy:

Parada Wyszywanek – wyjątkowe zainteresowanie ze strony ukraińskich mediów

Informacje o imprezie, która po raz czwarty odbyła się w Warszawie, zorganizowana przez Fundację Otwarty Dialog, Fundację „Euromaidan-Warszawa”, Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy i SUP. Student Ukraine-Poland, masowo pojawiały się w ukraińskiej przestrzeni medialnej zarówno w dniu wydarzenia, jak i jeszcze kilka dni po nim. „Ta parada zjednoczyła Polaków, Białorusinów i Krymskich Tatarów” – podaje portal Zachodniej Ukrainy ZIK.ua.

Informacje o paradzie podawały zarówno ukraińskie kanały telewizyjne, takie jak TSN, Espreso.tv, RBC Ukraine czy Kanał 24, jak i portale informacyjne. Pisano o niej nawet na blogach, np. Fayni Novyny. Wydarzenie przykuło uwagę mediów zza naszej wschodniej granicy nie tylko ze względu na swoją tematykę, ale i liczbę uczestniczących w nim osób. Agencja informacyjna UkrInform oraz portal Censor.net podają, że ulicami Warszawy przeszło kilkaset osób, a strony Korrespondent.net, Novoe Vremya, NewsGra i Volyn News, powołując się na jedną z organizatorek, Natalię Panchenko, – że uczestników marszu było około tysiąca.

Obecni byli, m.in. Polacy w wyszywankach, była jedna polska wolontariuszka, która wiozła pomoc humanitarną na Wschód, tam kupiła wyszywankę i dziś w niej przyszła – cytują aktywistkę SocPortal i agencja UNN. Inna ukraińska agencja informacyjna, AFP new agency, udostępniła wideorelację z wydarzenia:

Na żywo o wydarzeniu pisał czerniowiecki portal Promin, a LiveUaMap zamieszczał zdjęcia z imprezy. Paradą interesowały się nie tylko ukraińskie media, ale także krymsko-tatarskie i białoruskie.

Źródła: zik.ua, tsn.ua, espreso.tv, rbc.ua, 24tv.ua, finenews.info, ukrinform.ua, censor.net.ua, ua.korrespondent.net, nv.ua, newsgra.com, volynnews.com, socportal.info, unn.com.ua, AFP new agency, promin.cv.ua, liveuamap.com, ua.krymr.com, belsat.eu