Działaczka ruchu opozycyjnego „Khalyk Maidany” Ayzhangul Amirova została zwolniona z aresztu, gdzie przebywała od 6 stycznia 2012 r. Wiadomo także o zwolnieniu innych osób uczestniczących w głośnej sprawie o wzniecanie sporów na tle społecznym – Estaya Karashaeva i Ayman Ungarbaevej.
Ayzhangul Amirova opuściła areszt śledczy w Zhanaozenie w dniu 20.06.2012 r.– poinformował o tym kazachskie media jej starszy brat Kuanysh Amirov. Nie wypowiedział się natomiast na temat tego, jaki jest obecnie status A.Amirovej w procesie: czy została ona przeniesiona do kategorii świadków, czy otrzymała dozór policyjny itd. Wiadomo tylko, że A.Amirova podpisała zobowiązanie do zachowania tajemnicy śledztwa, dlatego też dziennikarzom raczej nie uda się pozyskać od niej samej jakichkolwiek szczegółów na temat jej zwolnienia.
Ayzhangul Amirova została aresztowana w dniu 6 stycznia 2012 r. na podstawie oskarżenia o wzniecanie sporów społecznych w Zhanozenie w 2011 roku. Później, na podstawie tego samego oskarżenia aresztowano lidera partii opozycyjnej „Alga!” Vladimira Kozlova, polityka Serika Sapargali, reżysera teatralnego Bolata Atabaeva i lidera organizacji młodzieżowej „Rukh Pen Til” Zhanbolata Mamaya.
Pomimo wszystkich pozytywnych aspektów zwolnienia z aresztu Ayzhangul Amirovej, istnieją podstawy, aby uważać, że uwolnienie działaczki opozycyjnej związane jest ze zmianą jej statusu w sprawie na status świadka. To z kolei oznacza, że będzie ona składać zeznania przeciwko innym opozycjonistom, oskarżonym o wzniecanie nienawiści społecznej. A.Amirova nie jest jedną osobą, którą zwolniono z aresztu.
Zgodnie z informacją podaną przez portal informacyjny „Respublika”, wcześniej zwolniono Estaya Karashaeva (szefa znahaozeńskiej filii „OgólnonarodowejPartii Socjaldemokratycznej, były pracownik ‘KazMunayGaz”) oraz Ayman Ungarbayevą (byłą pracownicę „KazMunayGaz”), którzy brali aktywny udział w strajku pracowników naftowych w Zhanaozenie w 2011 r., a następnie znaleźli się na liście dziewięciu osób oskarżonych w sprawie o wzniecanie nienawiści społecznej.
Wcześniej, 7 czerwca 2012 r. Vladimir Kozlov opowiedział swojej żonie w trakcie widzenia, że śledczy składali mu propozycję „współpracy”, oferując w zamian nawet uwolnienie, jeżeli złoży on zeznania przeciwko Muktarowi Ablyazovowi. O podobnych propozycjach ze strony organów ścigania informowali przed aresztowaniem Bolat Atabaev i Zhanbolat Mamay. W ich przypadku proponowano im zniesławienie Vladimira Kozlova w zamian za status świadka.
Biorąc pod uwagę wyżej wymienione fakty, istnieją uzasadnione obawy, że organom śledczym mimo wszystko udało się, metodą wywierania presji, „przekonać” niektórych oskarżonych, aby świadczyli przeciwko swoim współtowarzyszom. Najprawdopodobniej powodem, który popchnął organy śledcze do takiego kroku, był brak podstawy oskarżenia w sprawie o wzniecanie nienawiści społecznej.