Gorące tematy:

Polskie media o uwolnieniu Savchenko. Kozlovska: „Dzięki temu stała się silniejsza”

Powrót do ojczyzny więzionej w Rosji ukraińskiej pilotki odbił się szerokim echem w polskich mediach. Przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog w wywiadach m.in. dla TVN 24 BiŚ czy Polska Times komentowali okoliczności, w jakich Nadia Savchenko została zwolniona z więzienia oraz zastanawiali się nad dalszym losem Ukrainki.

Wiele polskich mediów transmitowało moment lądowania prezydenckiego samolotu z Nadią Savchenko. Dla Polskiego Radia te chwile relacjonowała obecna na płycie lotniska w Boryspolu prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska. – Lotnisko jest przepełnione, jest mnóstwo dziennikarzy i polityków, a także zwykłych obywateli, którzy witają Savchenko. Ona sama jest bardzo wzruszona i wdzięczna, ale z drugiej strony jest wykończona i potrzebuje opieki medycznej – mówiła prezes ODF, która podobną relację zdawała TVN 24 BiŚ:

Z kolei dla Polska Times Kozlovska powiedziała, że Nadia cały czas jest w szoku. „Dziękowała tym, którzy ją uwolnili, ale i tym, którzy ją przez tyle czasu przetrzymywali – mówiła, że dzięki temu stała się silniejsza. Podkreślała, że nie wolno nam zapomnieć o innych zakładnikach Kremla”.

Tymczasem w warszawskim studiu TVN 24 BiŚ przewodniczący rady Fundacji Otwarty Dialog Bartosz Kramek mówił o tym, jak po uwolnieniu Savchenko kształtować się będą relacje ukraińsko-rosyjskie. – To wielki dzień dla całej Ukrainy. Putin obawiał się kolejnego męczennika. Sankcje odegrały swoją rolę. Pierwszoplanowym pytaniem jest jednak stan zdrowia Nadii. Nie możemy też zapominać o pozostałych zakładnikach Kremla. Wielu Ukraińców jest nadal bezprawnie przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach.

Rzecznik prasowy ODF Tomasz Czuwara, zapytany o rolę, jaką odegra pilotka, i jednocześnie deputowana ukraińskiego parlamentu, w polityce wewnętrznej i zewnętrznej Ukrainy, w rozmowie z dziennikarzem Teleexpresu odparł: „Nadia w parlamencie ukraińskim nie jest niebezpieczna dla Ukrainy. Jest niebezpieczna dla obecnego ukraińskiego establishmentu, dla osób powiązanych ze starą władzą, którym nie zależy na silnych reformach”.

Przedstawiciele ODF w związku z uwolnieniem Nadii Savchenko udzielili również wywiadów dla TVP1 i TVP2, wypowiedzi opublikowano także w portalach: wiadomości.com, Gazeta Krakowska, Gazeta Wrocławska, Dziennik Zachodni, gp24, Dziennik Polski 24, pomorska.pl, Express Ilustrowany.

Źródła: tvn24bis.pl, polskatimes.pl, polskieradio.pl, teleexpress.tvp.pl, wiadomości.com, gazetakrakowska.pl, gazetawroclawska.pl, dziennikzachodni.pl, gp24.pl, dziennikpolski24.pl, pomorska.pl, expressilustrowany.pl