Gorące tematy:

W Pradze o prawach człowieka

W dniach 22-24 lutego br. w stolicy Republiki Czeskiej promowaliśmy nasz raport „28 zakładników Kremla”, poświęcony ukraińskim żołnierzom, działaczom i aktywistom nielegalnie przetrzymywanym w rosyjskich więzieniach i aresztach. Z czeskimi dziennikarzami, członkami organizacji pozarządowych i organizacji międzynarodowych oraz parlamentarzystami Prezes Fundacji Otwarty Dialog (ODF) Lyudmyla Kozlovska rozmawiała także o ograniczaniu swobody słowa w Kazachstanie i prześladowaniu przez Astanę opozycjonistów przebywających poza granicami kraju.

W ramach wizyty w Pradze o pogarszającej się sytuacji praw człowieka w Kazachstanie i nadużyciach, których dopuszcza się Rosja na Ukrainie, Lyudmyla Kozlovska opowiadała m.in. dla społecznie zaangażowanego serwisu Transitions Online, gazety Lidove Noviny oraz Radio Wolna Europa/Radio Swoboda.

Nierespektowanie praw człowieka przez kraje takie jak Kazachstan czy Rosja było także tematem rozmów prowadzonych z przedstawicielami czeskiego parlamentu oraz organizacji międzynarodowych, m.in. Kristyną Zelienkovą (wiceprzewodniczącą komisji ds. europejskich, członkinią parlamentarnej grupy czesko-ukraińskiej), Janem Latalem (z departamentu zajmującego się prawami człowieka w MSZ Republiki Czeskiej), Markiem Zeniskiem (delegatem do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, byłym Ministrem Sprawiedliwości Republiki Czeskiej, umieszczonym na rosyjskiej liście sankcji), Gabrielą Blahovą (Dyrektorem Międzynarodowego Departamentu ds. karnych w Ministerstwie Sprawiedliwości Republiki Czeskiej), czy Karelem Schwarzenbergiem (z Komisji Spraw Zagranicznych).

W ramach wizyty w Pradze Prezes ODF spotkała się także z przedstawicielami czeskich NGO, w tym Kirą Youdiną z Prague Civil Society Centre Place oraz Galiną Andrejcevą z Fundacji Ukraińsko-Europejskiej oraz Tomaszem Pieszyńskim z organizacji Pražský Majdan.