Gorące tematy:

Ukraina objęła sankcjami 84 osoby za Nadię Savchenko. Kramek: „Taką decyzję trzeba było podjąć wcześniej”

4 kwietnia gościem Polskiego Radia był Bartosz Kramek, Przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog, który skomentował doniesienia o objęciu sankcjami 84 obywateli Rosji. Taka decyzja to odpowiedź Ukrainy na skazanie pilotki Nadii Savchenko.

Na liście osób, wobec których zostaną zastosowane sankcje, znaleźli się politycy, sędziowie, prokuratorzy oraz inne osoby, które bezpośrednio miały związek z porwaniem, uwięzieniem i nielegalnym sądzeniem Ukrainki. Wśród nich szef rosyjskiego Komitetu Śledczego Aleksandr Bastrykin, szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandr Bortnikov czy prokurator na zaanektowanym przez Rosję Krymie Natalia Poklonska.

Kluczowe jest to, aby tę listę otwierało nazwisko Vladimira Putina. To on jest osobą, która podejmuje właściwe decyzje i powinien być w pierwszej kolejności napiętnowany. Na liście znalazły się osoby nie tylko powiązane ze sprawą Nadii Savchenko, ale także z innymi ukraińskimi więźniami politycznymi. Nie mamy jednak pewności, jak dokładnie wyglądają sankcje Kijowa – powiedział Bartosz Kramek i dodał, że przyjęcie dekretu o sankcjach to dobry sygnał, ale Ukraina powinna podjąć tę decyzję dużo wcześniej.

Źródło: polskieradio.pl