Gorące tematy:

„Belsat” o prezentacji raportu ODF „28 zakładników Kremla” w PE

W TV “Belsat” ukazał się materiał na temat konferencji w Parlamencie Europejskim, poświęconej rosyjskim zbrodniom wojennym na wschodniej Ukrainie. Spotkanie 5 kwietnia zorganizowała Fundacja Otwarty Dialog oraz Centrum Wolności Obywatelskich, wraz z grupą PE Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.  

Belsat” poinformował o zaprezentowanym na konferencji raporcie “28 zakładników Kremla“. Publikacja, przygotowana przez Fundację Otwarty Dialog i organizację obywatelską “Euromaidan SOS”, przedstawia przypadki 27 Ukraińców i jednego obywatela państwa UE, którzy stali się ofiarami prześladowań politycznych w Rosji i na okupowanym Krymie.

W rozmowie z dziennikarzami rosyjski obrońca praw człowieka Lev Ponomariov powiedział, że zakładnicy Kremla byli poddawani torturom, a ich życie jest zagrożone.

Z kolei prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska w rozmowie z dziennikarzem TV „Belsat” przekonywała: “Naszym zadaniem jako obrońców praw człowieka jest nagłaśnianie takich spraw i pociągnięcie do odpowiedzialności tych, którzy torturowali, porywali, nielegalnie sądzili niewinnych ludzi czy przedstawiali im sfabrykowane dowody“. 

W materiale dziennikarze “Belsatu” przestawili stanowisko uczestników konferencji, którzy uznali, że fakty dokonywania zbrodni przeciwko ludzkości przez rosyjskich wojskowych i prorosyjskich bojowników powinny stać się bazą dowodową dla Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

 

Źródło: belsat.eu