Gorące tematy:

Tarnopolski serwis „Teren” o seminarium ODF dot. lustracji

O przeprowadzonym 23 marca w Tarnopolu seminarium „Lustracja: dlaczego jest potrzebna?” informuje serwis internetowy „Teren”. Cykl spotkań z ekspertami w różnych regionach Ukrainy, w ramach których lokalni działacze poznawali osobliwości procesu lustracji i oczyszczenia systemu sądownictwa w Ukrainie, organizowała Fundacja Otwarty Dialog.

Teren” cytuje Agnieszkę Piasecką, koordynatora programu lustracyjnego ODF, która opowiedziała o przebiegu lustracji w Polsce i przekonywała, że trudności w jej przeprowadzaniu spotykają nie tylko Ukrainę.

To władza najbardziej wzbrania się przed lustracją – twierdzi Piasecka. – Na wszelkie możliwe sposoby sabotuje wdrożenie ustawy [„O oczyszczeniu władzy” – przyp. red.]. Dlatego też lustracji na początku poddano 700 tysięcy urzędników, a zwolnionych z niej powinno być nie więcej niż 5,5 tysiąca. Bo jak może lustrować swoich współpracowników i kolegów pracownik działu kadr?”.

Aktywiści obecni na spotkaniu chętnie brali udział w dyskusji. Najbardziej gorącym tematem rozmów był status uczestnika ATO, który pozwala wielu pracownikom służb mundurowych na uniknięcie lustracji.

Źródło: teren.in.ua