Gorące tematy:

Portugalskie media o konferencji z udziałem ODF poświęconej uchodźcom

23 lutego w Porto (Portugalia) odbyła się konferencja w ramach „Dni Refleksji o prawach człowieka w Europie i krajach portugalskojęzycznych”, w której udział wziął analityk Fundacji Otwarty Dialog Jędrzej Czerep. Wydarzenie odbiło się szerokim echem zarówno w portugalskich mediach, jak i wśród organizacji pozarządowych.

W panelu dotyczącym wyzwań praw człowieka w Europie, przedstawicielowi ODF towarzyszyli Francisco Assis, deputowany Parlamentu Europejskiego z ramienia Partii Socialistycznej , oraz były eurodeputowany, historyk i pisarz Rui Tavares.

Jędrzej Czerep zaprezentował m.in. raport „28 Zakładników Kremla“, przedstawił działania ODF w zakresie reformy Interpolu, oraz problemy wynikające z wpływu rosyjskiej propagandy na opinię publiczną w Europie. Podkreślił, że Europa nie może pozostawać w tyle przed przeciwnikami praw człowieka, którzy szybko adaptują się do nowych warunków i stosują strategie podkopywania europejskich systemów gwarantujących ochronę tych praw.

Dziennik „Jornalismo Porto Net” określił konferencję jako dyskusję o „narodowym egoizmie i niezdolności Unii Europejskiej do przestrzegania praw człowieka, a zwłaszcza uchodźców”. Problem nie dotyczy jednak tylko uchodźców i ich sytuacji z krajach portugalskojęzycznych. Serwis odnotował, że Jędrzej Czerep przedstawił w jaki sposób oryginalne podejście ODF przekłada się na realne efekty w dziedzinie poprawy sytuacji praw człowieka Europie, Ukrainie czy Kazachstanie. Analityk zwrócił uwagę na istotny aspekt działania ODF: przechodzenie od interwencji w poszczególnych, indywidualnych przypadkach do opisywania nowych, nieznanych wcześniej trendów w prześladowaniach przeciwników politycznych, by dojść do walki o zmiany systemowe.

O udziale analityka ODF pisały także na swoich stronach portugalski oddział Amnesty International, Fatima Missionaria, oraz Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim.

Źródła: jpn.up.pt, amnistia-internacional.pt, fatimamissionaria.pt, delegptpse.eu