Gorące tematy:

Szokująca prawda o rosyjskich zbrodniach na Ukrainie – prezentacja raportów

W poniedziałek, 14 marca br. w centrum „Ukraiński Świat” odbyło się spotkanie poświęcone prezentacji raportów: “28 zakładników Kremla” oraz “Rosyjskie zbrodnie wojenne we Wschodniej Ukrainie w 2014 roku“. Raporty zaprezentowały Posłanka Małgorzata Gosiewska oraz Prezes Zarządu Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyla Kozlovska. Współorganizatorem wydarzenia była fundacja „EuroMaidan Warszawa”.

Rosyjskie władze traktują demokratyczną rewolucję na Ukrainę jako zagrożenie dla własnej fasadowej demokracji. Na zmiany zachodzące na Ukrainie, Rosja odpowiedziała agresją i okupacją części terytorium sąsiada, mianowanego cały czas przez Kreml „bratnim krajem”. Oprócz brutalnego łamania prawa międzynarodowego Federacja Rosyjska odpowiedzialna jest za liczne zbrodnie na terenie wschodniej Ukrainy. Na dodatek Moskwa sięgnęła także po propagandę. Częścią wojny propagandowej są sprawy wytoczone ukraińskim aktywistom, działaczom i opozycjonistom.

 

Raport “Rosyjskie zbrodnie wojenne we Wschodniej Ukrainie w 2014 roku” powstał przy wsparciu wolontariuszy oraz został opublikowany dzięki staraniom Małgorzaty Gosiewskiej. Raport opisuje zbrodnie wojenne w rozumieniu prawa międzynarodowego popełnione na terenie wschodniej i południowej Ukrainy przez żołnierzy i funkcjonariuszy Federacji Rosyjskiej oraz bojowników prorosyjskich separatystów. Udokumentowane zbrodnie obejmują bezprawne pozbawianie wolności, fizyczne i psychiczne tortury, rabunki i zabójstwa.

Wspólny raport “28 zakładników Kremla” był stworzony przez Fundację Otwarty Dialog, Euromaidan SOS i Centrum Wolności Obywatelskich w ramach kampanii “LetMyPeopleGo”. W raporcie przedstawione są historie prześladowań 28 aktywistów, działaczy oraz opozycjonistów, więzionych ze względów politycznych w Rosji bądź na nielegalnie okupowanym Krymie.