Gorące tematy:

Czeski portal Lidovky opisał sprawy więźniów kremla na podstawie raportu ODF

W czasie, kiedy cały świat czeka na wyrok rosyjskiego sądu w sprawie Savchenko, w rosyjskich więzieniach czekają inni ukraińscy zakładnicy, których życie służy do odwrócenia uwagi od konfliktu na Ukrainie – pisze czeski portal Lidovky. Na stronie opublikowano historie kilkunastu z 28 zakładników Kremla, opierając się na raporcie stworzonym przez analityków Fundacji Otwarty Dialog.

Powoli kończąca się sprawa Nadii Savchenko oraz kontrowersyjny proces krymskiego reżysera Olega Sentsova, którego rosyjski wymiar sprawiedliwości skazał na 20 lat więzienia, „to zaledwie wierzchołek góry lodowej” – czytamy na portalu. „We współpracy z Fundacją Otwarty Dialog, która monitoruje sytuację w zakresie praw człowieka na terenach postradzieckich, portal Lidovky.cz publikuje przegląd obywateli ukraińskich, którzy znaleźli się w rękach Kremla, ze sfabrykowanymi oskarżeniami”.

Czeskim czytelnikom, oprócz procesów Savchenko i Sentsova, przybliżono sprawy Oleksandra Kostenki, Yuriya Ilchenki, Eskendera Kantemirova, Eskendera Emirvalijeva, Taljata Junusova, Serhiya Lytvynova, Yuriya Yatsenki, Bohdana Yarychevskiego, Stanislava Klyhka, Mykoly Karpiuka, Valentyna Vyhivskiego, Yuriya Soloshenki i Viktora Shura.

 Źródło: lidovky.cz