Gorące tematy:

Nowe nazwiska na “Liście Savchenko”

Stan zdrowia ukraińskiej pilotki i deputowanej Rady Najwyższej Ukrainy Nadii Savchenko, bezprawnie przetrzymywanej w rosyjskim areszcie śledczym jest krytyczny. W związku z pogarszającą się sytuacją, w toku konsultacji z adwokatami Nadii Savchenko oraz przedstawicielami rosyjskiej opozycji i społeczeństwa obywatelskiego, zdecydowaliśmy o rozszerzeniu listy o nowe nazwiska i jej oficjalnej publikacji.

Zmodyfikowana lista została po raz pierwszy zaprezentowana i przyjęta jednogłośnie w dn. 10.03.2016 r. jako uchwała odbywającego się w Wilnie Forum Wolnej Rosji (z udziałem czołowych przedstawicieli rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego, takich jak: Garri Kasparov, Bożena Ryńska, Andrey Illarionov, Yevgeniy Chychvarkin, Alfred Kox, Yevgeniya Chyrikova, Zoya Svietova, Lev Ponomariov, Illia Ponomariov i inni).

Listę niezmiennie otwiera nazwisko prezydenta FR Vladimira Putina, obok którego znajdują się na niej również rosyjscy decydenci polityczni najwyższego szczebla (m. in. przewodniczący Dumy Państwowej Sergiey Naryshkin) oraz osoby bezpośrednio zaangażowane w uprowadzenie, uwięzienie, oskarżenie, wymuszone obserwacje psychiatryczne i farsę procesu sądowego (m. in. kierownicy i pracownicy służb bezpieczeństwa, prokuratorzy, sędziowie: dyrektor FSB Aleksander Bortnikov, naczelnik Komitetu Śledczego FR Aleksander Bastrykin, lider samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej Igor Plotnitski). 

Nowe nazwiska na liście to natomiast osoby składające fałszywe, sfabrykowane zeznania w sądzie oraz odpowiedzialne za drastyczne przypadki mowy nienawiści: publicznie wzywające do jej złego traktowania, tortur, a nawet pozbawienia życia Nadii Savchenko, jak Vladimir Zhirinovski, przewodniczący fakcji LDPR w rosyjskim parlamencie.

Fundacja Otwarty Dialog wyraża uznanie dla poparcia inicjatywy ze strony prezydenta Ukrainy Petro Poroshenki i wyraża nadzieję, że władze Ukrainy wprowadzą wkrótce twarde sankcje wobec osób obecnych na “Liście Savchenko“, z przedstawicielami najwyższych władz Rosji włącznie. Szczególnie dotkliwe może być uderzenie kontrolowane przez nie aktywa na terenie Ukrainy.

Jesteśmy przekonani, że tylko silna i natychmiastowa presja na władze Rosji może doprowadzić do odzyskania wolności przez Nadię Savchenko. Jej najbardziej konkretnym instrumentem i wyrazem jest “Lista Savchenko“, która uderza w osobiste interesy decydentów politycznych i innych przedstawicieli reżimu. 

“Lista Savchenko” została po raz pierwszy zaprezentowana dn. 13.02.2015 r. na konferencji prasowej ekspertów (współpracujących z zespołem adwokatów Savchenko) Fundacji Otwarty Dialog w Kijowie. W dn. 06.04.2015 r. partia Batkivshchyna złożyła projekt uchwały wspierającej “Listę Savchenko” i będąc jej pochodną sankcje do Rady Najwyższej Ukrainy, następnie dn. 22.04.2015 r. odbyło się głosowanie, a uchwała została podpisana przez Volodymyra Hroysmana w dn. 27.04.2015 r. Dn. 08.03.2016 r. na poziomie międzynarodowym inicjatywę wsparło 57 europarlamentarzystów na czele z Petrasem Austreviciusem (Litwa, grupa polityczna Liberałów i Demokratów – ALDE) i Rebbeką Harms (Niemcy, grupa polityczna Zieloni).

Dn. 9.03.2015 r. 5 europejskich ministrów spraw zagranicznych (Polska, Litwa, Szwecja, Rumunia, Wielka Brytania) zaapelowało do Federiki Mogherini, Wysokiej Przedstawiciel UE ds. zagranicznych o uwolnienie Savchenko i wprowadzenie sankcji wobec Rosji. 

Dalsze analizy i prace nad rozszerzeniem listy trwają. 

Fundacja Otwarty Dialog prowadzi kampanię w obronie Nadii Savchenko od lipca 2014 r. Fundacja zaangażowała do obrony ukraińskiej lotniczki zespół rosyjskich adwokatów na czele z Markiem Feyginem, zorganizowała 6 misji obserwacyjnych do Rosji, opublikowała liczne raporty o sprawie Nadii oraz aktywnie uczestniczy razem z przedstawicielami inicjatywy EuroMajdan SoS w kampanii #LetMyPeopleGo na rzecz zwolnienia ukraińskich tzw. Zakładników Kremla (w istocie więźniów politycznych) więzionych na terenie Rosji.