Gorące tematy:

Wielka demonstracja pod Ambasadą Rosji w obronie Nadii Savchenko

9 marca o godz. 18.00 blisko 100 osób zebrało się pod budynkiem ambasady Rosji, by zademonstrować swoje oburzenie traktowaniem przez reżim Putina więźnia politycznego – ukraińskiej pilotki Nadii Savchenko. Na zorganizowanej przez Fundację Otwarty Dialog i EuroMajdan Warszawa akcji zebrano podpisy pod apelem skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy, marszałków Sejmu i Senatu oraz premier Beaty Szydło.

Treść apelu przeczytał Tomasz Czuwara, członek Zarządu oraz rzecznik prasowy ODF: „Uważamy, że w państwa rękach jest życie więźnia politycznego. Symbolu niezłomnego oporu wobec zagrażającej nam wszystkim rosyjskiej agresji. Wierzymy bowiem, że posiadacie państwo instrumenty, które mogą zostać wykorzystane w celu skutecznego nacisku na władze Rosji”. Te instrumenty to m.in. twarde sankcje personalne skierowane w tych przedstawicieli reżimu, którzy osobiście przyczynili się do jej porwania, uwięzienia, obserwacji psychiatrycznej i procesu sądowego. Bezwzględne sankcje wizowe, izolacja dyplomatyczna oraz uderzenie w ich aktywa w Polsce i na terenie Unii Europejskiej. 

Podczas demonstracji, w której wzięli udział zarówno Ukraińcy, Polacy, jak i Rosjanie, wystąpili także polscy parlamentarzyści: Marcin Święcicki i Małgorzata Gosiewska, która odczytała treść uchwały Sejmu RP solidaryzującą się z Nadią Savchenko. Posłanka podkreśliła, że mimo różnic między ugrupowaniami politycznymi w Polsce, tę uchwałę przyjęto jednogłośnie.

Obok protestujących, domagających się natychmiastowego uwolnienia głodującej pilotki, umiejscowiła się siedmioosobowa kontrdemonstracja, której uczestnicy trzymali kartki z napisami “Wolny Donbas” i “Krym jest rosyjski” oraz żądali „uwolnienia rosyjskich więźniów z terytorium Ukrainy”.

Zobacz także:

Z treścią naszego apelu można zapoznać się, klikając poniżej: