Gorące tematy:

Savchenko chce zmusić świat, by usłyszał to, czego słyszeć nie chce – Kozlovska dla TV 112

Prezes Fundacji Otwarty Dialog, Lyudmyla Kozlovska, udzieliła wywiadu dla ukraińskiej telewizji 112, komentując ostatnie wydarzenia związane z sytuacją Nadią Savchenko – pilotki bezprawnie więzionej na terytorium Federacji Rosyjskiej. Wspólnie z dziennikarką zastanawiały się nad tym jak ostatecznie rozegra się teatr wyreżyserowany przez Rosjan.

„Trzeba pamiętać, że Nadia przede wszystkim jest żołnierzem i jest gotowa oddać swoje życie. Protestowała na Majdanie, broniąc przyszłości niezależnej Ukrainy, gotowa była oddać życie, by uratować swoich kolegów. I teraz faktycznie oddaje swoje życie, by zmienić Rosję oraz uwolnić innych więźniów politycznych i zmusić świat, by usłyszał to, czego świat nie chce słyszeć – o torturach stosowanych na Krymie i wschodzie Ukrainy. Dlatego jej zachowanie – fakt, że nie chce być przedmiotem wymiany – było, niestety, do przewidzenia” – powiedziała Lyudmyla Kozlovska.

Podkreśliła także, że Fundacja Otwarty Dialog finansowała adwokatów Nadii do momentu oświadczenia ze strony szefa SBU Valentyna Nalyvaychenki o zamiarze wymiany rosyjskich zakładników na Nadię Savchenko i Olega Sentsova. „Jak się okazuje, takie obietnice, złożone przed momentem, kiedy znajdą się oni na terytorium Ukrainy, są bardzo ryzykowne” – skomentowała Kozlovska.

  • Zobacz wywiad Prezes Fundacji, Lyudmyly Kozlovskiej dla telewizji 112