Gorące tematy:

Fundacja Otwarty Dialog: Savchenko ogłosiła suchą głodówkę – sankcje personalne muszą być nałożone natychmiast

W dniu 3 marca  Nadiya Savchenko miała wygłosić swoje ostatnie słowo podczas rozprawy, na której miała być ustalona data wydania ostatecznego wyroku w jej sprawie. Z powodu nieoczekiwanego zwrotu wydarzeń, nie pozwolono jej zabrać głosu, ponieważ rozprawa została odroczona do 9 marca.

Po przesłuchaniu, na znak protestu przeciwko bezprawnemu zatrzymaniu i licznym naruszeniom w tym procesie w stylu Kafki, Nadiya Savchenko, która już od ponad 70 dni prowadziła głodówkę (przyjmowała tylko wodę i herbatę), rozpoczęła obecnie „suchą głodówkę”, odmawiając nawet picia wody.

Głodówka Savchenko, przybliżająca ją coraz bardziej do śmierci, jest wezwaniem o reakcję na oburzającą niesprawiedliwość i wyraźnym znakiem solidarności z wszystkimi innymi Ukraińcami, obecnie bezprawnie więzionymi w Rosji. Brak silnej międzynarodowej reakcji na skazanie działaczy krymskich zaowocował śmielszymi działaniami represyjnymi władz rosyjskich.

W związku z tym apelujemy do społeczności międzynarodowej, w szczególności do Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, o natychmiastowe wprowadzenie sankcji personalnych wobec osób odpowiedzialnych za nielegalne przetrzymywanie i ściganie karne Savchenko w Rosji.

Jest to jedyny sposób, aby wysłać wyraźny sygnał do władz rosyjskich, że muszą one przestrzegać powziętych zobowiązań międzynarodowych.

Dołączamy również do wezwania wspólnoty międzynarodowej, aby dzień 9 marca uczynić Trzecim Światowym Dniem Poparcia dla Nadiyi Savchenko.

Ponadto, umieściliśmy w internecie przetłumaczoną wersję przygotowanego końcowego przemówienia Nadiyi Savchenko, które planowała wygłosić podczas rozprawy w dniu 3 marca. Można je znaleźć na naszej stronie.