Gorące tematy:

“Miasto-widmo”. Światowa premiera wirtualnej podróży – w 30. rocznicę katastrofy w Czarnobylu

26 kwietnia 2016 r., w 30. rocznicę katastrofy w Czarnobylu, w Kijowie we współpracy z Narodowym Muzeum Czarnobylskim oraz Kijowską Miejską Administracją Państwową odbędzie się światowa premiera wirtualnego muzeum Chernobyl VR Project – innowacyjnego projektu polskiej spółki The Farm 51. Współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja Otwarty Dialog.

Jest to pierwsza w historii wirtualna wycieczką po Czarnobylu i Prypeci, która łączy w sobie fotorealistyczną podróż do serca zamkniętej strefy oraz walory edukacyjne interaktywnego filmu dokumentalnego. Twórcom Chernobyl VR Project udało się bardzo precyzyjne odwzorowanie miejsca katastrofy. Aplikacja jest przeznaczona na najpopularniejsze obecnie urządzenia VR m. in. Oculus, Morpheus, HTC Vive oraz mobilne Samsung Gear VR.

W ramach premiery odbędzie się otwarcie specjalnie przygotowanego showroomu (demonstracja technologii VR), gdzie za pomocą urządzeń VR będzie można udać się w interaktywną podróż przez strefę skażoną. W ciągu dwóch tygodni wszyscy chętni będą mieli okazję w centrum Kijowa całkowicie bezpłatnie poznać przestrzeń wirtualną przygotowana przez polskiego producenta i przekonać się o wyjątkowości Chernobyl VR Project.

Tego samego dnia odbędzie się także ekspercki panel dyskusyjny pn. Przyszłość technologii VR na Ukrainie. W panelu wezmą udział eksperci z The Farm 51, przedstawiciele ukraińskich start-upów technologicznych, w tym firm zajmujących się technologią rzeczywistości wirtualnej oraz czołowi producenci urządzeń VR (Samsung, HTC, Facebook).

Organizatorami wydarzenia jest spółka The Farm 51 oraz Fundacja Otwarty Dialog.