Fundacja Otwarty Dialog od dawna jest aktywnym zwolennikiem i propagatorem Globalnej Ustawy Magnitskiego [ang. Global Magnitsky Act]. Dlatego też, w odpowiedzi na zapytanie, czy Australia powinna rozważyć stosowanie ukierunkowanych sankcji w celu przeciwdziałania łamaniu praw człowieka, ODF przedstawiła szereg zaleceń mające na celu przekonanie tego kraju do przyjęcia sankcji wzorowanych na ustawie Magnitskiego w swoim ustawodawstwie krajowym. Publikacja opracowana przez zespół ODF została udostępniona na stronie internetowej Parlamentu, po tym, jak uznano ją za oficjalny dokument Wspólnej Stałej Komisji Spraw Zagranicznych, Obrony i Handlu – Podkomisji Praw Człowieka.
Ten zbiór rekomendacji zawiera kompleksowe informacje na temat ogólnoeuropejskich inicjatyw dotyczących ustawy Magnitskiego, prowadzonej przez ODF kampanii na rzecz przeciwdziałania bezprawiu w państwach niedemokratycznych, a także argumenty za przyjęciem ukierunkowanych sankcji, jako kluczowego narzędzia polityki zagranicznej mającego na celu karanie osób łamiących prawa człowieka.
W dokumencie tym opisano również poszczególne typy istniejących sankcji indywidualnych, jak również kryteria i zakres ich stosowania. Ponadto, w oparciu o doświadczenia ODF i wiedzę na temat organizacji broniących praw człowieka, opisaliśmy również metody i kryteria umożliwiające identyfikację sprawców znaczących naruszeń praw człowieka, oraz roli, jaką odgrywa społeczeństwo obywatelskie w procesie nakładania ukierunkowanych sankcji. Co istotne, podkreślamy też, że jednym z najważniejszych źródeł wiedzy w procesie oceny i identyfikacji osób naruszających prawa człowieka powinny być raporty i badania opracowywane przez organizacje pozarządowe, które to mogą dostarczać agendom rządowym obiektywnych i wiarygodnych informacji.
Ponadto podkreślamy również, jak znaczącym krokiem byłoby włączenie przez australijski parlament mechanizmu sankcji wobec urzędników poszczególnych państw, którzy nie respektują rozstrzygnięć ONZ, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i innych międzynarodowych organów zajmujących się ochroną praw człowieka, do ustawodawstwa krajowego. Opracowanie zawiera przykład Rosji, która unieważniła zasadę pierwszeństwa prawa międzynarodowego wobec prawa krajowego na poziomie swojego ustawodawstwa, oraz przykład Kazachstanu, gdzie wciąż ma miejsce systematyczne łamanie praw człowieka, w tym przypadki uwięzień i zabójstw z przyczyn politycznych, jak chociażby zabójstwo Dulata Agadila, działacza organizacji znanej jako Demokratyczny Wybór Kazachstanu i blogera. Ponadto, opisujemy przypadek mołdawskiego oligarchy, Vladimira Plahotniuca, który za swoją działalność korupcyjną został obłożony sankcjami przez USA, Szwajcarię i Lichtenstein, co jest dowodem skuteczności wysiłków ze strony działaczy antykorupcyjnych i zasadności stosowania sankcji indywidualnych.
Mając na uwadze nasze doświadczenia, jesteśmy przekonani, że przyjęcie sankcji wzorowanych na ustawie Magnitskiego w ustawodawstwie krajowym pomogłoby Australii wzmocnić swoją pozycję w swoim regionie, jako jednego z głównych rzeczników praw człowieka, podobnie, jak będzie to miało miejsce w przypadku każdego innego państwa, które podejmie tego typu kroki.
Zobacz również:
- Fundacja Otwarty Dialog popiera uchwalenie australijskiego ustawodawstwa analogicznego do Globalnej Ustawy Magnitskiego
- Affari Internazionali: Ustawa Magnitskiego: międzynarodowa ochrona praw człowieka
- Radio Svoboda: Komisja w Normandii poparła propozycję ODF w sprawie przyjęcia Globalnej Ustawy Magnitskiego
- ODF oraz Włoska Federacja Praw Człowieka [FIDU] zorganizowały wydarzenie towarzyszące dotyczące Ustawy Magnitskiego w siedzibie Rady Europy
- ODF oraz Włoska Federacja Praw Człowieka [FIDU] zorganizowały we włoskim parlamencie drugie seminarium poświęcone Globalnej Ustawie Magnitskiego