Gorące tematy:

Bill Browder wręczył nagrody im. Siergieja Magnitskiego

Dokładnie sześć lat temu, 16 listopada 2010 roku, Sergiej Magnitski, rosyjski prawnik, który odkrył i starał się ujawnić wielomilionowe malwersacje funkcjonariuszy państwowych, zmarł w moskiewskim areszcie Butyrki. Jego historia nie przeszła jednak bez echa czy nie skończyła się, służąc jedynie za świadectwo represyjności rosyjskiego reżimu. W rocznicę tragicznej śmierci prawnika co roku będzie przyznawana odtąd nagroda jego imienia. 16 listopada 2015 roku w Londynie odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia nagród, na której nie zabrakło Fundacji Otwarty Dialog.

Gospodarzem wydarzenia był Bill Browder, dla którego pracował Sergiej Magnitski. Wydarzenie było okazją dla uczczenia pamięci rosyjskiego prawnika oraz nagrodzenia zaangażowanych w wyjaśnianie i nagłaśnianie sprawy Magnitskiego oraz przyczyniających się do rozpowszechniania idei praw człowieka.

Wśród dziewięciu zwycięzców znaleźli się dziennikarze, politycy, działacze NGO, aktywiści oraz prawnicy. Nagrody otrzymali: Andrew Rettman, dziennikarz EU Observer; Geoffrey Robertson, prawnik zajmujący się prawami człowieka; Guy Verhofstadt, lider grupy ALDE w Parlamencie Europejskim; kongresmen Jim McGovern; James O’Brien, brytyjski dziennikarz LBC Radio; Irwin Cotler, były Prokruator Generalny Kanady; OCCRP, projekt raportujący zorganizowaną przestępczość i korupcję za dziennikarstwo śledcze; Thor Halvorssen, CEO Human Rights Foundation i założyciel Oslo Freedom Forum. Pośmiertnie nagrodę przyznano także Borisowi Nemtsovowi, rosyjskiemu opozycjoniście, zamordowanemu w marcu 2015 roku.

Po śmierci Magnitskiego, jego były zwierzchnik Bill Browder rozpoczął międzynarodową kampanię, zabiegając m.in. o to, by odpowiedzialność za zabójstwo ponieśli zaangażowani w sprawę rosyjscy funkcjonariusze. Fundacja Otwarty Dialog aktywnie wspiera kampanię, popierając rozszerzenie uchwalonej w 2012 roku przez Kongres USA tzw. ustawy Magnitskiego i nadania jej wymiaru globalnego.

Mowa Billa Browdera przy okazji otwarcia ceremonii:

 

Fundacja Otwarty Dialog jest zaszczycona mogąc uczestniczyć w ceremonii wręczenia nagród wraz z zasłużonymi obrońcami praw człowieka, dziennikarzami, aktywistami, prawnikami, politykami i dysydentami walczącymi o wspólną sprawę po dwóch stronach Atlantyku, oraz wraz z członkami rodziny Sergieja Magnitskiego. Gratulujemy też wszystkim zwycięzcom. Mamy nadzieję, że tegoroczne wydarzenie rozpocznie tradycję corocznych ceremonii.