Gorące tematy:

Andriy Osavoliuk dla portalu „Kavkazskyi Uzel”: Wyrok dla Savchenko będzie surowy

Nie należy się spodziewać uniewinnienia. To oczywiste, że zapadnie wyrok skazujący i będzie możliwie najsurowszy. Ale chciałoby się, żeby zapadł jak najszybciej, o ile to umożliwi wymianę [więźniów]. Nadia Savchenko to najbardziej znany ukraiński więzień polityczny w Rosji” – powiedział analityk Fundacji Otwarty Dialog Andriy Osavoliuk w wywiadzie dla portalu „Kavkazskyi Uzel”.

Osavoliuk uważa, że – zgodnie z prawem międzynarodowym – Savchenko jest kombatantem (uczestnikiem działań bojowych) oraz jeńcem wojennym, dlatego nie może być skazana za udział w działaniach bojowych. A jednocześnie, jak twierdzi ekspert ODF, o jej niewinności świadczą dowody zebrane przez adwokatów pilotki.

Podkreśla również, że także i w Rosji prowadzone są działania na rzecz uwolnienia kobiety. „W Rosji choć niewielka, ale jednak istnieje kampania na rzecz obrony Nadii Savchenko. Na przykład, mająca duży autorytet rosyjska organizacja „Memoriał” uznała Nadię Savchenko za więźnia politycznego. Jej proces pilnie śledzą i rozpowszechniają informacje o nim niezależne i opozycyjne media. Oprócz tego nierzadko odbywają się niewielkie pikiety rosyjskich aktywistów społecznych, mające na celu wsparcie Savchenko i innych ukraińskich więźniów politycznych w Rosji” – dodaje Osavoliuk.

Źródło: kavkaz-uzel.ru