Gorące tematy:

Ukraińcy Warszawy organizują akcję przeciw dyktaturze na Ukrainie „EURO na Ukrainie – Uczta podczas dżumy”

W piątek, 8 czerwca, w dzień otwarcia EURO-2012 ukraińska społeczność Warszawy organizuje w centrum miasta akcję informacyjną „EURO na Ukrainie – Uczta podczas dżumy”. W jej trakcie kibicom piłkarskim będą rozdawane ulotki w języku polskim i angielskim, nawołujące do niepozostawiania Ukrainy samej wobec dyktatury i zła. W tym wezwaniu, skierowanym do Europejczyków i europejskich polityków, Ukraińcy zaapelują, aby bojkotowali oni ukraińską władzę, które wprowadza w kraju autorytaryzm, wspierali natomiast Ukrainę i ukraiński naród.

Photo: http://echo.msk.ru/blog/sakenaimurzaev/897049-echo/

W akcji wezmą udział ukraińscy pisarze, naukowcy, biznesmeni, muzycy i studenci, którzy mieszkają i pracują w Warszawie. Akcja rozpocznie się o 13.30 pod Zamkiem Królewskim, skąd jej uczestnicy przejdą przez centrum miasta do Stadionu Narodowego, po drodze spotykając się z ludźmi, rozdając im ulotki i przekazując im prawdę o wydarzeniach na Ukrainie i reżymie Janukowycza.

Mistrzostwa Europy – to możliwość zmiany liderów nie tylko w piłce nożnej, a w całym kraju. To szansa wpłynięcia nie tylko na przebieg meczu, ale i na bieg historii. To powód, by stać się nie tylko miłośnikiem futbolu, ale i miłośnikiem demokracji w Ukrainie.

Przyszedł czas, kiedy kibicować trzeba nie narodowej reprezentacji Ukrainy, a ludziom na Ukrainie. Ludziom, którzy potrzebują zwycięstwa w życiu, a nie na boisku, dla których porażką będzie nie przegrany mecz, a przegrana własnego kraju. Przegrana ukraińskiego języka, kultury, wartości demokratycznych.

Kiedy Europa z zachwytem śledzi piłkarskie święto, Ukraińcy są świadkami uchwalania nowych przestępczych praw i posunięć władz, wymierzonych przeciwko obywatelom. Czy naród może świętować, kiedy jedni jego bojownicy spotykają Euro-2012 w więzieniu, a następni czekają już na swoją kolej?

Bojkot  władz ukraińskich to nie bojkot Ukrainy.  Bojkotujcie razem z nami reżym na Ukrainie! Ukraina potrzebuje fanów demokracji!

Prosimy o dołączenie do akcji protestu przeciwko dyktatorskim rządom na Ukrainie podczas wejścia przedstawicieli ukraińskich władz na stadiony oraz po zakończeniu meczu. Powitajmy ich razem hasłami i okrzykami w trzech językach: PRECZ Z DYKTATURĄ / PRECZ Z JANUKOWYCZEM / DOWN WITH THE DICTATORSHIP / YANUKOVICH GO AWAY / …

Akcja odbywa się pod patronatem Fundacji Otwarty Dialog.

Osoby kontaktowe:

Andrij Lubka +48889192295[email protected] 

Lyudmyla Kozlovska, +48507739025[email protected]