Gorące tematy:

Natalia Panchenko jedną z 10 twarzy ukraińskiej diaspory

Informacyjno-analityczna agencja „Global Ukraine News” uznała 27-letnią Natalię Panchenko, koordynatorkę ODF i szefową organizacji „Euromajdan-Warszawa” za jedną z 10 twarzy diaspory ukraińskiej młodzieży. O mieszkającej od 5 lat w Polsce połtawiance piszą na ukraińskich stronach internetowych, a także na portalach z Polski i USA poświęconych tematyce wschodniej.

Oni prowadzą akcje na rzecz Ukrainy na całym świecie, zbierają tysiące dolarów dla żołnierzy i ofiar w strefie ATO, naciskają na swój rząd do potępienia agresji Rosji lub po prostu zachowują język ojczysty tysiące kilometrów od ojczyzny” — tak o 10 działaczach pisze portal Wschodnik, powołując się na agencję.

Jak podaje dziennikarz internetowego wydania gazety „Poltavshchyna”, 10 przedstawicieli Ukrainy, którzy teraz mieszkają w różnych zakątkach świata, zostali zapytani o ich aktywność w pomocy Ukrainie i stosunek miejscowej ludności do Ukraińców od początku działań wojennych na Wschodzie. Wśród przepytanych Ukraińców była młodzież z Czech, Rumunii, Kanady, Holandii, Hiszpanii, Niemczech, Danii, Mołdawii, Rosji. Ukraińską diasporę w Polsce reprezentowała Natalia Panchenko z Połtawy, założycielka organizacji „Euromajdan-Warszawa” i koordynatorka projektów w Fundacji Otwarty Dialog.

Nasza organizacja pojawiła się pod Ambasadą Ukrainy w czasie pierwszej akcji poparcia Euromajdanu. Na początku zajmowaliśmy się wyłącznie politycznymi akcjami poparcia dla Ukrainy, konferencjami prasowymi, pracą z czołowymi polskimi mediami w celu wsparcia ojczyzny — cytują Panchenko amerykański portal UA Post oraz połtawski „Novyny Poltavshhyny”.

Źródła: global-ukraine-news.org, wschodnik.pl, poltava.to, uapost.us, np.pl.ua