W poniedziałek 4 czerwca 2012 roku, na procesie sądowym w sprawie zamieszek w Zhanaozenie w dniach 15-16 grudnia 2011 r. odczytano wyroki 36 z 37 oskarżonych. Decyzją Sądu, 13 oskarżonych otrzymało wyroki pozbawienia wolności na okres od 3 do 7 lat. Reszta oskarżonych pracowników naftowych została zwolniona na mocy amnestii, uniewinniona lub otrzymała wyroki warunkowe. Sędzia Aralbai Nagashibaev nie mógł ogłosić wyroku w sprawie Murata Kosbarmakova. Ludzie, niezadowoleni z decyzji sądu, zaczęli rzucać w sędziego butami i plastikowymi butelkami. Dopiero później okazało się, że M. Kosbarmakov został skazany na trzy lata więzienia. Poniżej znajduje się pełna lista oskarżonych i orzeczeń wydanych w stosunku do nich.
Roza Tuletaeva– 7 lat pozbawienia wolności.
Maksat Dosmagambetov – 6 lat pozbawienia wolności.
Naryn Dzharilgasinov – 6 lat pozbawienia wolności.
Kanat Zhusipbaev – 6 lat pozbawienia wolności.
Zhabdal Utkilov – 5 lat pozbawienia wolności.
Tanatar Kaliyev – 4 lata pozbawienia wolności.
Talgat Saktaganov – 4 lata pozbawienia wolności.
Nurlan Askaruly – 3 lata pozbawienia wolności.
Marat Aminov – 3 lata pozbawienia wolności.
Kairat Edilov – 3 lata pozbawienia wolności.
Zharas Besmagambetov – 3 lata pozbawienia wolności.
Bauyrzhan Nepes – 3 lata pozbawienia wolności.
Murat Kosbarmakov – 3 latf pozbawienia wolności.
Mels Sarybaev – uniewinniony.
Yertai Irmukhanov – uniewinniony.
Zhenis Bapilov – uniewinniony.
Karl Bekzhanov — 2 lata pozbawienia wolności. Zwolniony na mocy amnestii.
Aibek Munaitpashev – 2 lata pozbawienia wolności. Zwolniony na mocy amnestii.
Danat Murinbaev — Zwolniony na mocy amnestii.
Adilbek Shamov – 3 lata pozbawienia wolności. Zwolniony na mocy amnestii.
Esengeldy Abdurakhmanov – 3 lata pozbawienia wolności. Zwolniony na mocy amnestii.
Zhanbyr Yergaziyev – 2 lata w zawieszeniu.
Parakhat Dusenbaev — 2 lata w zawieszeniu.
Zhanaidar Utebekov – 3 lata w zawieszeniu.
Sisen Aspentaev – 3 lata w zawieszeniu.
Muratbai Dzhumagaliev – 3 lata w zawieszeniu.
Samat Koishybaev – 3 lata w zawieszeniu.
Rasul Mukhammedov – 3 lata w zawieszeniu.
Islam Shamilov – 3 lata w zawieszeniu.
Bauyrzhan Telegenov – 3 lata w zawieszeniu.
Nursultan Mukashev – 3 lata w zawieszeniu.
Zhiger Amanzholov – 3lata w zawieszeniu.
Aizhan Duisenbaeva – 3 lata w zawieszeniu.
Salamat Isakov – 3 lata w zawieszeniu.
Anuarbek Tadzhenov – 3 lata w zawieszeniu.
Kairat Koishibaev – 3 lata w zawieszeniu.
Serik Akzhigitov – 3 lata w zawieszeniu.
Należy zauważyć, że ten wyrok sądu jest nieco niejednoznaczny. Po pierwsze, najbardziej surowe kary otrzymali ci oskarżeni, którzy publicznie komentowali wydarzenia podczas strajku pracowników naftowych. Na przykład, Rosa Tuletaeva była jednym z głównych działaczy i rzeczników strajkujących robotników naftowych, Talgat Saktaganov na zaproszenie naszej Fundacji pojechał na posiedzenie Parlamentu Europejskiego i OBWE, Tanatar Kaliyev był jednym z pierwszych w procesie, który na forum publicznym zgłosił fakt stosowania tortur wobec oskarżonych w trakcie śledztwa. Po drugie, uznanie pracowników naftowych za winnych podżegania do zamieszek w Zhanaozenie w grudniu 2011 roku jest sprzeczne z wyrokiem, wydanym w sprawie przeciwko funkcjonariuszom policji, którzy strzelali do protestujących: odczytując orzeczenie, sędzia zauważyła, że zgodziła się ze stanowiskiem prokuratorów i sąd uznał, że film z grudniowych zamieszek wyraźnie pokazuje, że policjanci nie zostali zaatakowani, a więc użycie broni było nieuzasadnione. W rzeczywistości, podczas procesu przeciwko policjantom sąd przyznał, że zamieszki grudniowe rozpoczęły się nie z winy strajkujących robotników naftowych.
Przypomnijmy, że proces sądowy 37 pracowników naftowych, którzy zostali oskarżeni o zorganizowanie zamieszek masowych w grudniu 2011 roku w Zhanaozenie, rozpoczął się w Aktau, w dniu 27 marca 2012 roku. W trakcie postępowania sądowego, większość oskarżonych – pracowników naftowych oświadczyła, że podczas dochodzenia byli oni poddawani przemocy fizycznej i psychicznej. Później wielu świadków zaczęło zgłaszać to samo. Pomimo tego, w dniu 3 maja 2012 roku, na kolejnej rozprawie sądowej, prokuratura wydała oświadczenie o odmowie wszczęcia postępowania karnego przeciwko policjantom: „Zgłoszone fakty tortur, które oskarżeni opisali w swoich oświadczeniach skierowanych do prokuratora, żądając oceny prawnej działań prowadzonych przez funkcjonariuszy organów ścigania, nie potwierdziły się. Dlatego wniosek o wszczęcie sprawy karnej przeciwko nim został odrzucony”.