Gorące tematy:

O lustracji i korupcji. Vitaliy Kupriy ponownie w „Ukraińskim Świecie”

Na zaproszenie Fundacji Otwarty Dialog do Warszawy przyjechał Vitaliy Kupriy – ukraiński polityk, deputowany Rady Najwyższej Ukrainy. W ramach wizyty 3 grudnia wziął udział w spotkaniu z ukraińską diasporą w centrum „Ukraiński Świat”. Obok lustracji i walki z korupcją na Ukrainie dyskutowano także o przetrzymywaniu od 4 lat w ukraińskim areszcie polskiego obywatela Aleksandra Orlowa czy głośnej sprawie zatrzymania Hennadiya Korbana.

Deputowanemu podczas wydarzenia towarzyszyli adwokaci Orlowa. Yulian Khorunzhyi i Yevhen Hrushovets przybliżyli obecnym sytuację, w jakiej znajduje się obywatel Polski, który walkę z korupcją przypłacił wieloletnim pobytem w więzieniu. Goście omówili także sprawę zatrzymanego Henadija Korbana – lidera partii UKROP oraz bliskiego współpracownika oligarchy Ihora Kolomoyskiego, skonfliktowanego z prezydentem Ukrainy. 31 października br. pod zarzutem stworzenia i kierowania grupą przestępczą, rozkradania majątku oraz porywania ludzi Korban został aresztowany przez przedstawicieli Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Przedmiotem ożywionej dyskusji była także sprawa “diamentowych prokuratorów”. W lipcu br. w Kijowie podczas operacji specjalnej pod przywództwem zastępcy prokuratora generalnego Davida Sakvaralidze oraz głowy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Vasyla Hrycaka zatrzymano dwóch prokuratorów: Volodymyra Shapakina i Aleksandra Korniycia. W trakcie przeszukań w ich domach i biurach znaleziono 500 tys.dolarów, diamenty i niezarejestrowaną broń.

 

 

Przypomnijmy, po raz pierwszy na zaproszenie ODF deputowany Vitaliy Kupriy przyjechał do Warszawy 23 kwietnia br. Podczas dwudniowej wizyty spotkał się m.in. Kacprem Wańczykiem, kierownikiem referatu Ukrainy i Mołdawii w Departamencie Wschodnim, Muratbekiem Ketebayevem, kazachstańskim opozycjonistą, a także z posłami Krzysztofem Maciejewskim, Tadeuszem Woźniakiem, Tomaszem Makowskim, Marcinem Święcickim oraz działaczami Jackiem Szymanderskim i Andrzejem Wielowieyskim. Udzielił też kilku wywiadów dla czołowych polskich mediów. Na koniec w “Ukraińskim Świecie” mogli z nim porozmawiać młodzi Ukraińcy mieszkający w Warszawie.

Zobacz także: