Gorące tematy:

Włoski senator w liście do szefa MSZ Litwy. Sprawa Shalabayeva powiązana z prześladowaniem Ablyazova

Włoski senator Luigi Compagna zwrócił się do szefa MSZ Litwy Antanasa Linkevičiusa w sprawie Syryma Shalabayeva, działacza, którego władze Kazachstanu oraz Ukrainy usiłują ekstradować z terytorium Litwy. Compagna w swym liście podkreślił polityczny wymiar sprawy Shalabayeva, która, jego zdaniem, powiązana jest z prześladowaniami, które dotknęły Almę Shalabayevą.

Compagna zwrócił uwagę na szereg spraw sfabrykowanych przez władze Kazachstanu i wytoczonych przeciwko byłym współpracownikom bądź bliskim Mukhtara Ablyazova. Przykładem była bezprawna deportacja jego żony, Almy Shalabayevej, z Włoch do Kazachstanu, która doprowadziła niemal do obalenia rządu przez procedurę wotum nieufności. Zdaniem Compagna sprawa Syryma Shalabayeva jest częścią kampanii Astany, mającej na celu uciszyć krytyczne głosy w kraju i za granicą.

W ocenie Compagna zarówno Kazachstan, jak i Ukraina, które łączy sowiecka przeszłość i pozostawiające wiele do życzenia standardy wymiaru sprawiedliwości, mogą nie zagwarantować Shalabayevowi sprawiedliwego procesu. Dlatego zwrócił się on do ministra spraw zagranicznych Litwy, by ten wziął pod uwagę polityczną motywację, która stoi za ściganiem działacza.

Zobacz także: