Gorące tematy:

Połtawskie media o seminarium „Lustracja: dlaczego jest potrzebna?”

28 października w Połtawie odbyło się seminarium poświęcone lustracji na Ukrainie, w którym wzięli udział aktywiści i działacze społeczni. Z ramienia Fundacji Otwarty Dialog wystąpiła Agnieszka Piasecka – koordynator programu lustracyjnego. Wydarzenie relacjonowały połtawskie media: telewizja IRT oraz gazeta „Trybuna”.

Jak podaje IRT, eksperci zapoznali uczestników seminarium z osobliwościami procesu lustracji i oczyszczenia systemu sądownictwa w Ukrainie. Jak przekonywała Agnieszka Piasecka z ODF, lustracja to długotrwały proces, który nie zakończy się w ciągu najbliższych kilku lat. Podkreślała także różnice w jego przebiegu w Polsce i na Ukrainie – w Polsce lustracji poddawano osoby, które miały do czynienia z komunistycznym reżimem, natomiast na Ukrainie dotyczy ona korupcji. Według Piaseckiej, nasz wschodni sąsiad potrzebuje niezależnego organu, który proces będzie kontrolował.

 

– Nie ma jednej, centralnej instytucji, która w całości, w całym państwie mogłaby proces kontrolować. To największa wada ustawy „O oczyszczeniu władzy” – stwierdziła Piasecka.

Źródła: irt.pl.ua, tribuna.pl.ua