Gorące tematy:

Syrym Shalabayev – kolejna ofiara obławy Astany. Apel posłanki PE do Prezydent Litwy

Członkini Parlamentu Europejskiego Mady Delvaux-Stehres zwróciła się do Prezydent Republiki Litewskiej Dali Grybauskaitė, prosząc o zwrócenie szczególnej uwagi na sprawę Syryma Shalabayeva. Europarlamentarzystka poprosiła też o interwencję tak, by nie dopuścić do ekstradycji działacza do Kazachstanu lub na Ukrainę. Jej zdaniem prześladowanie Shalabayeva jest częścią szerszej kampanii wszczętej przez Kazachstan w stosunku do osób politycznie niewygodnych.

Shalabayev, brat Almy Shalabayevej, żony kazachstańskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova, przez swoją polityczną działalność i powinowactwo z Ablyazovem jest ścigany międzynarodowym listem gończym przez Kazachstan. Tym samym padł on ofiarą obławy zorganizowanej przez Astanę na szeroką skalę, która po całej Europie ściga oponentów politycznych oraz ich współpracowników. Prześladowania dotknęły wiele osób z otoczenia Mukhtara Ablyazova: m.in. szefa jego ochrony Aleksandra Pavlova czy jego współpracownika i współtwórcy Demokratycznego Wyboru Kazachstanu Muratbeka Ketebayeva.

Shalabayev, będąc świadom zagrożenia ze strony Kazachstanu, zwrócił się do władz Litwy o azyl polityczny. 21.05.2015 r. wydano mu kartę pobytu cudzoziemca i zapewniono tymczasową ochronę na okres rozpatrzenia wniosku o azyl. Jednak, jak przekonuje Mady Delvaux-Stehres, Shalabayev powinien uzyskać pełną ochronę.

Zobacz także: