Gorące tematy:

Rozmowa z liderem opozycji w Kazachstanie. Kozlov: po wyjściu z więzienia chcę kontynuować działalność obrońcy praw człowieka

W sieci opublikowane zostało video z rozmową kazachstańskiego blogera i aktywisty Galyma Ageleuova z Vladimirem Kozlovem. Na początku sierpnia lider kazachstańskiej opozycji obchodził 55. urodziny, czwarte z rzędu które spędził za kratkami. Jednak mimo wieloletniej batalii z władzami, toczonej z surowych kazachstańskich więzień, Kozlov nie traci siły ducha. Na nagraniach, bez autocenzury opowiada m.in. o absurdach życia w kolonii karnej, swoim stanie zdrowia, czy relacjach z administracją jednostki. Jednocześnie deklaruje: „po wyjściu z więzienia chcę kontynuować działalność obrońcy praw człowieka”.

Nieznośne warunki fundowane przez władze i prowokacje przeciwko Kozlovowi mają najprawdopodobniej na celu doprowadzenie do jego pełnej izolacji lub przeniesienia go do innej kolonii karnej.

Wywiad nakręcono w czasie kiedy kolonię odwiedzili przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencyjnego (KMP), a Kozlova umieszczono w karcerze. Niedługo później władze kolonii bezprawnie zasądziły pół roku w warunkach zaostrzonego rygoru, ignorując stan zdrowia Kozlova. W ten sposób uniemożliwiono przysługujące mu przedterminowe zwolnienie warunkowe. Nieznośne warunki fundowane przez władze i prowokacje przeciwko Kozlovowi mają najprawdopodobniej na celu doprowadzenie do jego pełnej izolacji lub przeniesienia go do innej kolonii karnej.

Irina Petrushova, redaktor niezależnej Respubliki (ostatnio szczególnie doświadczanej przez kazachstańskie władze) zwróciła uwagę na to, że kiedy portal opisywał wtrącenie Kozlova do karceru, przedstawiciel KMP wydał kłamliwe oświadczenie, w którym stwierdzał, że więzień przebywa w dobrych warunkach, ma się dobrze, czy świadomie naruszał regulamin by zwrócić na siebie uwagę. O wersji przedstawionej przez Igora Miroshnichenko, byłego pracownika organów ściągania i naczelnika kolonii w obwodzie kostanajskim, stojącego obecnie na czele KMP, informowaliśmy szczegółowo już wcześniej.

Do karceru Kozlov trafił 17.07.2015, po tym jak udał się do części sypialnianej kolonii, nie wytrzymując kilkugodzinnego stania przy temperaturze powietrza wynoszącej blisko 50 stopni. Niedługo potem, komisja więzienna zaostrzyła na pół roku warunki odbywania kary, uzasadniając swoją decyzję rzekomym złym sprawowaniem Kozlova.

W udostępnionych nagraniach Kozlov opisuje również jak przepisy – w tym prawa skazanych, rozmijają się z więzienną rzeczywistością i deklaruje, że nie ma zamiaru zrezygnować z działalności obrońcy praw człowieka. 

Źródło: Profil na Facebooku Iriny Petrushovej

Zobacz także inne publikacje poświęcone sprawie Vladimira Kozlova: