Gorące tematy:

Akcja #JeSuisMarcinRey rozszerza się na Ukrainę

Ukraińscy przyjaciele Fundacji Otwarty Dialog dołączają do akcji wsparcia Marcina Reya, którą zainicjowaliśmy na początku października br. Ataki na działacza ze strony faszyzujących “patriotów” trwają, ale temat walki z nienawiścią w sieci zatacza coraz szersze kręgi – tak w Polsce, jak i na Ukrainie.

Wesprzeć Marcina Reya postanowili m.in. Jehor Sobolev, deputowany Rady Najwyższej, przewodniczący Parlamentarnej Komisji ds. Przeciwdziałania i Walki z Korupcją; Tetiana Kozachenko, Dyrektor Departamentu Lustracyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy. Swoje zdjęcia przysłali również ukraińscy dziennikarze i blogerzy: Masha Zemlańska, Serhiy Ivanov, Denys Bigus, a także aktywistka Społecznego Komitetu Lustracyjnego Alena Miroshnik.

Przypomnijmy, wieczorem 10 października po demonstracji antyimigranckiej zorganizowanej w Warszawie przez kilka skrajnych organizacji prawicowych doszło do wtargnięcia grupy nacjonalistów do centrum „Ukraiński Świat”. Część sprawców prowokacji udało się zidentyfikować dzięki pracy wykonanej przez administratora profilu na Facebooku Rosyjska V kolumna w Polsce. Radykałowie, którzy wtargnęli do budynku na Nowym Świecie, za jego administratora uznali Marcina Reya i rozpoczęli przeciwko niemu kampanię nienawiści, grożąc m.in. pozbawieniem życia. W akcie sprzeciwu Fundacja wezwała do reakcji polskie organy ścigania oraz zorganizowała akcję wsparcia #‎JeSuisMarcinRey.

Czytaj także: