Gorące tematy:

Kazimierz Michał Ujazdowski upomina się o publikację umowy między UE a Kazachstanem

Były minister kultury i dziedzictwa narodowego w trzech polskich rządach, wielokrotny poseł na Sejm RP, obecnie poseł do PE Kazimierz Michał Ujazdowski zwrócił się do Komisji Europejskiej pytając, kiedy opublikowana zostanie wzmocniona Umowa o Partnerstwie i Współpracy pomiędzy UE a Kazachstanem (UPiW). Tylko wtedy bowiem będzie możliwe publiczne ocenienie, do jakiego stopnia uwzględniono w dokumencie konieczność respektowania przez największy kraj Azji Centralnej nagminnie łamanych tam praw człowieka. W lapidarnej formie odpowiedzi Komisja Europejska ustami jej wiceprzewodniczącej i Wysokiej przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federiki Mogherni zobowiązuje się do ujawnienia treści umowy pod koniec 2015 roku.

Zakończone niedawno Igrzyska Europejskie w Azerbejdżanie mogą być dla niektórych przykładem, kiedy niedemokratyczny reżim wykorzystuje międzynarodowe wydarzenie do poprawy swojego wizerunku. Istnieje poważna obawa, że organizacja Expo 2017 przez Kazachstan również zostanie tak wykorzystana” – ostrzegał Kazimierz Michał Ujazdowski (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) w pisemnym zapytaniu adresowanym do Komisji Europejskiej. Jednocześnie polski europarlamentarzysta upomniał się o opublikowanie parafowanej wzmocnionej Umowy o Partnerstwie i Współpracy pomiędzy UE a Kazachstanem. Jak przekonywał Ujazdowski, potrzebne jest szerokie włączenie kwestii praw człowieka w proces przyjmowania umowy, która stwarza niepowtarzalną okazję, by wesprzeć kazachstańską opozycję.

W odpowiedzi wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i Wysoka przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini zapewniła, że umowa kładzie duży nacisk na takie wartości jak demokracja czy praworządność, a jej tekst zostanie opublikowany do końca 2015 roku. Jednocześnie Mogherini podkreśliła, że UE „szczegółowo śledzi sytuację w Kazachstanie w zakresie praw człowieka i podstawowych wolności”.