Fundacja Otwarty Dialog zaprosiła do współpracy grupę ukraińskich adwokatów, którzy będą pro bono reprezentowali polskiego obywatela na Ukrainie, Aleksandra Orłowa. Polak walkę z korupcją przypłacił pobytem w areszcie śledczym w Odessie, gdzie w fatalnych warunkach przebywa od czterech lat.
Sprawą Orłowa zajmie się czterech prawników z Odessy i Kijowa z firmy prawniczej Ario Capital Group. W sprawie Orłowa odbyło się już ponad sto rozpraw, z których większość jest pod byle pretekstem odwoływanych bądź przeciąganych.
Obywatel RP w 1998 roku wyjechał do Odessy by pomóc przyjaciołom w założeniu organizacji zajmującej się prawami człowieka. Ostatecznie został na Ukrainie, gdzie jako dziennikarz zaczął obnażać nadużycia władzy i miejscowych oligarchów. W 2000 r. oskarżono go o posiadanie narkotyków. I choć Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że w sprawie Orłowa czas trwania postępowania był zbyt długi i nie spełniał wymogów „rozsądnego terminu” to nie został on ostatecznie oczyszczony z zarzutów.
Obecny pobyt w areszcie, od 2011 r., jest związany z zarzutami o zlecenie i współudział w morderstwie. W tym czasie wobec Orłowa wielokrotnie stosowano tortury oraz wywierano presję na członkach jego rodziny.
Sprawą zainteresowały się polskie i ukraińskie media – m.in. Polityka,Gazeta Prawna, Interia, czy Svoboda. W misji obserwacyjnej w sprawie Orłowa wzięli udział Posłowie na Sejm RP Małgorzata Gosiewska oraz Marcin Święcicki. Z apelami do ukraińskich władz wystąpili także inni politycy, a z ramienia Fundacji Otwarty Dialog w procesach Orłowa uczestniczyli obserwatorzy. Nie udało się jednak póki co wydostać go z aresztu.
Zobacz raporty poświęcone sprawie A. Orłowa:
- Sprawa A. Orłowa. Zarzuty karne dla polskiego obywatela na Ukrainie
- Raport “Sprawa Aleksandra Orłowa
Zobacz także: