Gorące tematy:

M. Święcicki: sprawa S. Shalabayeva to element szerszej kampanii represji

Poseł na Sejm RP Marcin Święcicki zwrócił się do litewskich władz, m.in. do Prezydent Litwy i Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie Syryma Shalabayeva, krewnego kazachstańskiego opozycyjnego polityka Mukhtara Ablyazova. Kazachstan i Ukraina wystosowały tzw. „czerwone powiadomienie” Interpolu (ang. Red Notice), domagając się ekstradycji Shalabayeva. Władze Litwy badają jej dopuszczalność, podczas gdy polski parlamentarzysta zwraca uwagę, że w przypadku ekstradowania Shalabayeva “grożą mu poważne naruszenia praw człowieka”

Święcicki w swoich apelach do przedstawicieli litewskich władz uczula, że na sprawę Syryma należy patrzeć jako element szerszej kampanii represji wszczętej przez kazachstańskie władze i wymierzonej w opozycjonistów. Na celowniku znajdują się krewni i współpracownicy Mukhtara Ablazova, pierwszego krytyka prezydenta Nursultana Nazarbayeva. Syrym Shalabayev jest bratem żony Ablyazova, Almy Shalabayevej. 

Wcześniej Kazachstan nie tylko deportował żonę Ablyazova i jego 6-letnią córkę z Włoch, prześladowania dotknęły także współpracowników polityka. Ofiarą kazachstańskiej obławy padli m.in. Aleksander Pavlov czy Muratbek Ketebayev

Zdaniem Święcickiego zarzuty formułowane przez Astanę przeciwko Syrymowi Shalabayevowi oparte są na wątpliwych podstawach. Wszczęte przeciwko niemu sprawy karne, zarówno na Ukrainie jak i w Kazachstanie, noszą ślady fabrykacji. 

Zobacz także: