Gorące tematy:

HFPC interweniowała ws. gróźb pod adresem Natalii Panchenko

Prokuratura Rejonowa Warszawa – Śródmieście wszczęła śledztwo “w sprawie stosowania gróźb bezprawnych oraz publicznego znieważania z powodu przynależności narodowej za pośrednictwem stron internetowych”. Sprawa dotyczy fali internetowej nienawiści kierowanej pod adresem naszej koleżanki Natalii Panchenko.

Do Prokuratury pismo wystosowała także Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która uznała, że „w tej sprawie mogło dojść do popełnienia tzw. przestępstw z nienawiści przez stosowanie bezprawnych gróźb oraz publicznego znieważania Pani Panchenko z powodu jej przynależności narodowej”. Dr Dorota Pudzianowska, koordynatorka programu antydyskryminacyjnego HFPR uważa, że w sprawach dotyczących podejrzenia popełnienia przestępstw z nienawiści organy państwa powinny dołożyć szczególnej staranności, a działania z ich strony powinny być jasnym komunikatem o braku tolerancji dla tego typu zachowań.

Przypomnijmy, nasza koleżanka Natalia Panchenko jest obywatelką Ukrainy, od 5 lat mieszka w Polsce i podejmuje różne działania na rzecz ochrony praw człowieka na Ukrainie. Od ponad roku jest związana z Fundacją Otwarty Dialog, przewodniczy także organizacji EuroMajdan Warszawa. Począwszy od zeszłego roku na profilu Natalii na portalu społecznościowym Facebook pojawiają się komentarze przepełnione nienawiścią nawiązujące do jej pochodzenia. Groźby i wulgarne wyzwiska kierowane są do niej także drogą mailową, co wywołuje u niej poczucie zagrożenia i problemy ze zdrowiem. Dlatego też złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Źródło: hfhr.pl