Gorące tematy:

Medal „Za godność i patriotyzm” dla koordynatora ODF

27 sierpnia Marian Prysiazhniuk, kijowski koordynator projektu wsparcia uczestników ATO realizowanego przez Fundację Otwarty Dialog, otrzymał medal „Za godność i patriotyzm”. Wyróżnienie to przyznał mu komendant roty medycznej Narodowej Gwardii Ukrainy im. Pyrohowa, której Fundacja niejednokrotnie przekazywała pomoc zakupioną dzięki zbiórce publicznej.

W marcu bieżącego roku Marian Prysiazhniuk i Michał Domachowski z kijowskiego biura ODF, pojechali do strefy ‪‎ATO, aby na własne oczy przekonać się, w jaki sposób rozdzielana jest pomoc na froncie, dowiedzieć się jakie są braki i potrzeby w zaopatrzeniu, oraz, w razie możliwości, wykryć schematy korupcyjne i kontrabandę sprzętu wojskowego (o czym było głośno na początku roku).

Okazało się, że wprawdzie państwo wydaje wojsku niezbędny sprzęt, jednak jest on niskiej jakości i szybko się zużywa. Poza tym, duża część przekazywanej na wschód pomocy znika w tajemniczych okolicznościach. Dzięki misji na wschodzie Ukrainy Fundacja zyskała wielu przyjaciół. Nowe doświadczenia i kontakty pozwoliły na wypracowanie nowej strategii. Między innymi ODF rozpoczęło projekt wsparcia prawnego, który zaowocował wydaniem broszury o prawach uczestników operacji antyterrorystycznej oraz zorganizowanym w Kijowie okrągłym stołem z udziałem przedstawicieli władzy i społeczeństwa obywatelskiego.

W przyfrontowym Artemowsku aktywiści Fundacji Otwarty Dialog poznali lekarzy z medycznej roty Narodowej Gwardii Ukrainy im. Pyrohowa, którym niedawno przekazali zakupione dzięki zbiórce publicznej cyfrowe krótkofalówki Kenwood. Komendant tejże roty wręczył Marianowi Prysiazhniukowi – kijowskiemu koordynatorowi projektu wsparcia uczestników ATO – medal „za godność i patriotyzm”.

To wyróżnienie należy się wszystkim – Polakom, Ukraińcom i obywatelom innych państw, którzy bezinteresownie od dwóch lat wspierają Ukrainę podczas kryzysu. Fundacja jedynie kieruje pomoc do najbardziej potrzebujących. Serdecznie dziękujemy!