Gorące tematy:

Oświadczenie – prowokacja w “Ukraińskim Świecie”

Ok. godz. 18:45, 10 września 2015 r. w centrum “Ukraiński Świat” przy ul. Nowy Świat 63 nastąpił wybuch i pożar. Na miejsce przybyły odpowiednie służby: straż pożarna, która ugasiła pożar oraz policja, która zabezpieczyła teren i przeprowadziła czynności dochodzeniowe.

W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Budynek w którym przebywało kilkadziesiąt osób – uczestników zajęć językowych dla emigrantów i codziennego koncertu chopinowskiego – został sprawnie i bezpiecznie ewakuowany. Wybuch, pożar i następująca po nim akcja gaśnicza spowodowały straty materialne, które nie wpłyną znacząco na działalność centrum.

Bezpośrednią przyczyną zdarzenia był ładunek pirotechniczny z zapalnikiem czasowym podłożony w jednym z koszy na śmieci w toalecie (na parterze w okolicach punktu informacyjnego przy którym dyżurują wolontariusze). Ze względy na dobro śledztwa nie możemy na razie podać dodatkowych szczegółów.

Przypominamy, że w przeszłości Fundacja Otwarty Dialog, w tym także centrum “Ukraiński Świat“, jak i poszczególni członkowie naszego zespołu byli już obiektami licznych ataków i prowokacji w związku z prowadzoną przez nas działalnością. Różnego rodzaju incydenty były zgłaszane przez nas do prokuratury i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Nieco więcej szczegółów znajduje się w lutowym artykule dziennika Rzeczpospolita.

Zarówno dzisiaj, jak i w kolejne dni “Ukraiński Świat” działa normalnie. Grafik wydarzeń nie ulega zmianie.