Na przełomie kwietnia i maja 2023 roku zorganizowaliśmy trzecią już misję humanitarną na sam front wojny rosyjsko-ukraińskiej. Tym razem, po Kupiańsku/Chersoniu oraz Bachmucie, przywieźliśmy pomoc aż w pobliże miejscowości Awdijiwka, w której Ukraińcy toczą teraz najcięższe walki z rosyjskim agresorem.
Konwój składał się z 6 pojazdów wypełnionych 10 tonami pomocy dla ukraińskich cywilów i wojska oraz 8 osób – Przewodniczącego Rady naszej Fundacji Bartosza Kramka, Natalii Melnychenko w roli współliderki odpowiedzialnej za kontakty i niezbędne pozwolenia po stronie ukraińskiej, Łukasza Krencika – co-lidera, organizatora misji i kierowcy w jednej osobie – oraz pozostałych 5 kierowców.
Choć głównym celem wyprawy było przekazanie 4 pojazdów (2 busów i 2 pick-upów wcześniej odpowiednio przygotowanych i przemalowanych na kolor maskujący) na potrzeby ZSU w Kijowie, to stolica Ukrainy była ostatnim punktem misji – pojazdy były nam potrzebne do transportu pomocy w okolice przyfrontowe i przekazaliśmy je ukraińskim żołnierzom dopiero w drodze powrotnej do Polski.
Przystanek 1: Charków
Po trzech dniach podróży i po uprzednim odebraniu z Kijowa instruktorów z pierwszej pomocy w warunkach bojowych wg standardów NATO dotarliśmy do Charkowa. Tam pani Alina Pustylnyk i pan Andriy Steshenko ze szkoły SpecAeroMedic przeprowadzili kompleksowe szkolenie TCCC ASM uczestnikom misji. Dla Łukasza Krencika i Natalii Melnychenko była to doskonała okazja do odświeżenia wiedzy, jaką nabyli w grudniu 2022 roku przed misją do Bachmutu.
Tego samego dnia pod hostel, w którym zatrzymali się uczestnicy misji, przyjechali przedstawiciele organizacji charytatywnej “Ukrainian Life” (“Ulik”), która opiekuje się osobami obłożnie chorymi na terytorium obwodu charkowskiego oraz prowadzi ośrodek w Kupiańsku, gdzie leczeni są seniorowie oraz wojskowi niezdolni do poruszania się. Dla nich wszystkich przywieźliśmy pół tysiąca opakowań pieluch dla dorosłych i wkładek urologicznych podarowanych przez Fundację “Znaki Pamięci”.
Przystanek 2: Izium
Już drugi raz odwiedziliśmy Tetianę i Anatolija Wasylewskich – małżeństwo, które w tym wyzwolonym spod okupacji rosyjskiej mieście prowadzi punkt pomocy dla poszkodowanych mieszkańców. W styczniu 2023 r. przywieźliśmy im generatory prądotwórcze, tym razem – około 2 ton żywności, artykułów higienicznych, świec i zapałek. Lwią część pomocy przekazali mieszkańcy Warszawy i Żyrardowa w ramach akcji wielkanocnej.
Państwo Wasylewscy przyjęli nas z otwartymi ramionami i typową dla Ukraińców gościnnością – poczęstowali nas świeżym ciastem, ciepłym mlekiem, na drogę wręczyli worek domowych drożdzówek. Z kolei wnuczka pani Tetiaty i pana Anatolija – 12-letnia Milana – w podzięce za naszą pomoc podarowała ręcznie wykonane bransoletki dla członków ODF.
– Rosjanie opuścili miasto jeszcze jesienią, ale skutki okupacji odczuwamy do dziś – opowiadała pani Tetiana. – Zniszczona infrastruktura, fabryki i zakłady nie zostały do dziś odbudowane i ludzie, którzy nie uciekli, nie mają tu pracy. To powoduje ubóstwo i głód, więc miasto zostało podzielone na 33 kwartały i w każdym z nich działa punkt pomocowy taki jak nasz. A pomoc od Was jest najpiękniejsza, jaką do tej pory dostaliśmy – dodała wzruszona.
Miasto i okoliczne wsie rzeczywiście są mocno zniszczone. Zgodnie z relacjami państwa Wasylewskich ostatni atak rakietowy miał miejsce 2 miesiące wcześniej, na szczęście został odparty przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.
Przystanek 3: Słowiańsk
To również nie była pierwsza wizyta ODF w tym mieście. Podczas pierwszej misji, do Kupiańska i obwodu chersońskiego, mieliśmy okazję przejść się ulicami zrujnowanego miasta-widma i zrobić o nim fotoreportaż. Tym razem pobyt był dużo krótszy, ale intensywniejszy – szybko i sprawnie przekazaliśmy żołnierce Valentynie z 56. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej (tzw. Mariupolskiej) 30 kartonów z odzieżą dla wojskowych, którzy dochodzą do siebie w szpitalach, oraz 100 kompletów ładownic dla tych, którzy akurat walczą z rosyjskim agresorem.
– Wojsko wciąż ma duże potrzeby – zwróciła uwagę pani Valentyna. – Przede wszystkim brakuje nowych mundurów, ale też i wszelkiego innego wyposażenia, jak nakolanniki, okulary i rękawice taktyczne, już o hełmach nie wspominając. Dziękuję za dotychczasową pomoc i chłopcy będą wdzięczni za kolejną – dodała.
Przystanek 4: Pokrowsk
Do miejscowości oddalonej o zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od linii frontu przyjechaliśmy na prośbę zastępcy szefa Awdijiwskiej Administracji Wojskowej, która walczy ze skutkami bombardowań w okolicy. AAW poprosiła o 200 gaśnic, które przywieźliśmy do tymczasowego magazynu ulokowanego na terenie przedszkola. Jesienią 2022 roku wydarzyła się tam tragedia, po której placówka wygląda jak widmo – zniszczony plac zabaw, dziury w ścianach, ślady po pociskach. – Do przyleciał “Smercz”. Na spadochronie, spadochron zaczepił się o korony drzew i “Smercz” wybuchł w powietrzu, rozrzucając odłamki – tłumaczył Yevhen Vdovenko, wiceszef AAW, pokazując miejsce wybuchu. – Zginęło wtedy siedem osób.
Przystanek 5: Baza Ptaków Madiara
Misja nie byłaby kompletna, gdybyśmy nie zawieźli dronów zaprzyjaźnionej grupie zwiadowczej Zbrojnych Sił Ukrainy “Ptaki Madiara”. Jednostka, którą w październiku 2022 roku odwiedziliśmy na odcinku chersońskim, a w styczniu 2023 roku na odcinku bachmuckim, tym razem pracuje na odcinku awdijiwskim, gdzie toczą się obecnie najcięższe walki.
W tajnej bazie “Ptaków”, oprócz dronów, przekazaliśmy 50 gaśnic oraz kilka kartonów z żywnością od Fundacji Ternopilskiej. W kartonach znajdowały się kartki życzeniami, które szczególnie wzruszyły chłopaków. Ci zaprowadzili nas do swojego centrum dowodzenia, które od czasu naszych pierwszych odwiedzin w imponujący sposób się rozrosło i rozwinęło, a następnie do pomieszczenia, gdzie inżynierowie pracują nad tworzeniem, usprawnianiem dronów, a drukarki 3D bezustannie produkują do nich części i matryce. Uczestnik naszej misji, pirotechnik Robert Terela, podzielił się z żołnierzami swoim doświadczeniem i pomysłami na jeszcze lepszą obronę przed atakującymi wojskami rosyjskimi. Spotkanie zakończyła wizyta w prowizorycznej stołówce, gdzie “Ptaki” poczęstowali wszystkich tradycyjnym barszczem ukraińskim.
Przystanek 6: Kijów
Stolica Ukrainy była ostatnim punktem, w którym przekazaliśmy pomoc w ramach misji w okolice Awdijiwki. W Kijowie bowiem spotkaliśmy się z przedstawicielami 20. Brygady Prezydenckiej, którym wręczyliśmy kluczyki do trzech samochodów (czwarty miał dojechać wkrótce), których zakup, serwis, dostosowanie do warunków panujących na froncie oraz logistykę zasponsorowała firma ISS World Services Poland Sp. z o.o. Żołnierze z tej brygady już za kilka dni mieli ruszyć do Bachmutu, by wziąć udział w obronie miasta przed rosyjskim najeźdźcą.
Łącznie podczas misji przekazaliśmy:
- Paczki z jedzeniem dla cywili (110 szt.)
- Paczki z jedzeniem dla wojska (120 szt.)
- Drony DJI Mavic 3 (3 szt.)
- Gaśnice (250 szt.)
- Ładownice (100 szt.)
- Ubrania cywilne (300 szt.)
- Latarki czołowe (100 szt.)
- Pieluchy i podkłady dla dorosłych (260 szt.)
- Hełm (1 szt.)
- Słuchawki taktyczne aktywne (8 szt.)
- Samochody (4 szt.)
Czytaj również: