Gorące tematy:

Sentsov skazany na 20 lat kolonii karnej. Warszawa protestuje

Sąd w Rostowie nad Donem skazał Olega Sentsova i Oleksandra Kolchenkę na odpowiednio: 20 i 10 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Podczas gdy sędzia czytał wyrok, skazani śpiewali hymn Ukrainy. W proteście przeciwko wyrokowi dziś (25.08.2015) pod ambasadą Rosji w Warszawie odbędzie się manifestacja zorganizowana przez Komitet Obywatelski Solidarności z UkrainąFundację Nasz WybórAmnesty International Polska i Stowarzyszenie „Za Wolną Rosję”

Wyrok zapadł półtorej roku po zatrzymaniu ukraińskiego reżysera Sentsova i aktywisty Kolchenko na terytorium okupowanego przez Rosję Krymu. Mężczyznom postawiono zarzuty utworzenia organizacji terrorystycznej oraz organizacji zamachów terrorystycznych. Mieli także koordynować działania partyzanckiej siatki – demonizowanego w kremlowskiej propagandzie, Prawego Sektora na półwyspie.

Prawdziwym powodem politycznego procesu był ich nieprzejednany patriotyzm i krytycyzm w związku z poczynaniami Rosji na Krymie. Choć proces był mniej medialny niż sprawa ukraińskiej porucznik Nadii Savchenko obydwaj stali się bohaterami na Ukrainie, a w ich wsparcie zaangażowały się instytucje międzynarodowe.

Wyrok po raz kolejny dowodzi, że sądy w Rosji nie są niezawisłe i służą realizacji politycznych planów Putina, którego postępowanie dalece odbiega od europejskich standardów. Podczas gdy prezydent Rosji gra na nosie Zachodowi, powinniśmy zrobić wszystko, aby zakończyć tę fałszywą symfonię.

Przeciwko sądzeniu ukraińskich bohaterów odbędzie się dzisiaj protest zorganizowany przez Komitet Obywatelski Solidarności z UkrainąFundację Nasz WybórAmnesty International Polska i Stowarzyszenie „Za Wolną Rosję”. Spotkajmy się pod Ambasadą Rosji.

Więcej info tu: www.facebook.com