Gorące tematy:

Al Jazeera o rosnącej fali emigracji z Ukrainy do Polski

W ramach cyklu poświęconego napięciom między Moskwą a Zachodem w kluczowych punktach zapalnych wzdłuż granic Rosji i na terenach byłego Związku Radzieckiego na portalu Al Jazeera opublikowano artykuł o bezprecedensowym napływie obywateli Ukrainy do Polski. Jak stwierdza dziennikarz ostatnią deską ratunku w Warszawie – dla uciekających od przemocy lub szukających stabilizacji ekonomicznej, stał się „Ukraiński Świat”.

Według raportu opublikowanego w lipcu b.r. przez Urząd do Spraw Cudzoziemców w 2014 roku odnotowano 50-krotny wzrost wniosków o przyznanie statusu uchodźcy w Polsce w porównaniu do 2013 roku. W tym samym okresie liczba wniosków o pobyt czasowy wzrosła z 13 do 29 tysięcy. Tylko przez pierwszych siedem miesięcy 2015 roku odnotowano 32 tysiące wniosków o legalizację pobytu w Polsce. 

Centrum pomocy funkcjonujące przy Fundacji Otwarty Dialog – „Ukraiński Świat”, wspiera Ukraińców, którzy przyjechali do Polski. Codziennie zgłasza się tu ponad 100 osób. Oprócz bezpłatnych kursów językowych i innych usług, mających na celu asymilację przybyszów, wolontariusze centrum pomagają znaleźć migrantom pracę, czy zalegalizować pobyt. Na miejscu rezyduje też psycholog, który pracuje z wracającymi ze strefy działań wojennych na wschodzie Ukrainy.

Źródło: Al Jazeera