Gorące tematy:

Wolontariusze ODF o fenomenie „Ukraińskiego Świata”

W czerwcowym wydaniu serii „Rozmowy o Różnorodności…” wolontariusze Fundacji Otwarty Dialog opowiadają o działalności „Ukraińskiego Świata” oraz sytuacji Ukraińców w Polsce. Wywiad z Lyudmylą Sokalską i Maciejem Orczykiem przeprowadziła Beata Kapinos z Fundacji na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS).

Występy artystyczne w centrum \"Ukraiński Świat"

Wolontariusze opowiedzieli m.in. o swojej codziennej pracy – przy poszukiwaniu mieszkań dla Ukraińców w Polsce, pomocy przy pisaniu CV czy zapisywaniu dzieci do szkół, a także o nadzwyczajnych sytuacjach, np. pomocy w charakterze tłumacza w szpitalach, co niejednokrotnie pozwoliło porozumieć się pacjentom z Ukrainy i polskim lekarzom.

Zdradzili też kulisy działania „Ukraińskiego Świata”, którego fenomenem jest oparcie działalności głównie na pracy wolontariuszy. Najczęściej Ci, którzy zgłaszają się do pomocy, wcześniej sami uzyskali wsparcie od Fundacji Otwarty Dialog, i w ten sposób chcieli się jakoś zrewanżować. Z czasem „Ukraiński Świat” stał się też dla nich miejscem, gdzie nawiązali pierwsze przyjaźnie. Dla części kojarzy się on nie tylko z centrum pomocy, ale i centrum integracji.

W wywiadzie Lyudmyla i Maciek opisali także reakcje z jakimi się spotykają ze strony odwiedzających centrum obcokrajowców i Polaków. Oprócz tych pozytywnych, zdarzają się też nieprzyjemne sytuacje. Zdaniem wolontariuszy niechęć u Polaków wynika ze wzmożonej migracji Ukraińców. Jednak główna fala krytyki przetacza się przez internet, w którym rządzi anonimowość.

FRS w swoich publikacjach rozwija wiedzę o wielokulturowości, problematyce migracji oraz integracji. Seria „Rozmowy o różnorodności…” obejmuje wywiady z praktykami i ekspertami, zajmującymi się problematyką różnorodności społecznej. Seria promuje dialog międzykulturowy i mierzy się ze stereotypami i uprzedzeniami.

Przeczytaj wywiad: Seria „Rozmowy o Różnorodności…”, numer 6/2015