Gorące tematy:

MSZ Słowacji bez konkretów: stosujemy się do postanowień dt. sankcji przyjętych przez UE

„Ukraina jest naszym wspólnym sąsiadem i dzielimy ten sam cel – by mieć za sąsiada kraj stabilny, demokratyczny, dostatni i bezpieczny, i trwamy mocno przy ukraińskim społeczeństwie.” – czytamy w odpowiedzi MSZ Słowacji na apel prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyly Kozlovskiej o większą transparentność przy wdrażaniu unijnych sankcji przeciwko Rosji.

W swoim apelu Kozlovska zwróciła uwagę na niedostateczną jawność procesu implementacji sankcji na poziomie krajowym. Dlatego Fundacja zwróciła się do dwudziestu ośmiu ministerstw spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej z pytaniem o to jak przebiega proces wdrażania środków ograniczających.

Jednak MSZ Słowacji w odpowiedzi na apel uchyla się od opisu konkretnych przypadków nakładania sankcji i wymienia pomoc jaką Słowacja do tej pory przekazała Ukrainie, zapewniając jedynie, że rząd „stosuje się do wszystkich postanowień dt. sankcji przyjętych przez UE”.

Celem kampanii zainicjowanej przez ODF jest upublicznianie i rozpowszechnianie informacji dotyczących konkretnych przykładów nakładania antyrosyjskich sankcji przez kraje członkowskie UE – takich jak zamrażanie aktywów osób objętych restrykcjami, czy zakazywanie wjazdu na terytorium UE i danego kraju. Mimo gorących zapewnień kolejnych przedstawicieli MSZ państw członkowskich UE, wciąż nie znamy m.in. skali, w jakiej kraje te zaangażowały się w aplikację sankcji UE.