Gorące tematy:

Folha de S. Paulo o ukraińskiej diasporze w Polsce

Kask i dwie butelki do przygotowywania koktajli Mołotowa – te akcesoria dumnie pokazuje dziennikarce Folha de S. Paulo 36-letnia Inna Logvinova z Ukrainy. To relikwie z Majdanu. Teraz Logvinova wraz z siostrą przeniosła się do Polski.  Historię Ukraińców, którzy zdecydowali się opuścić swój kraj oraz skalę emigracji z Ukrainy do Polski opisał brazylijski dziennik Folha de S. Paulo, który opisał m.in. wsparcie okazywane uchodźcom przez centrum „Ukraiński Świat”.

Logvinova, która z  wykształcenia jest nauczycielką języka angielskiego, zmuszona jest teraz nauczyć się języka polskiego, którego lekcje pobiera w centrum „Ukraiński Świat“ – czytamy w artykule. Centrum, prowadzone przez Fundację Otwarty Dialog (ODF), pomaga zasymilować się Ukraińcom, którzy wyemigrowali do Polski. Obok organizowanych tu lekcji języka polskiego, uchodźcom pomaga się w znalezieniu mieszkania i pracy.

Zdaniem Tomasza Czuwary z ODF Ukraińcy uciekają z kraju nie tylko przed wojną, jednym z motywów emigracji jest także słaba kondycja ukraińskiej gospodarki. Wielu z uchodźców to ludzie z wyższym wykształceniem, którzy zmuszeni są zatrudnić się w Polsce w charakterze niewykwalifikowanych robotników, często na czarnym rynku – stwierdził Czuwara.