Gorące tematy:

W ramach antyrosyjskich sankcji łotewskie banki zamroziły aktywa warte kilka milionów euro

Andrejs Pildegovičs, Sekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Łotewskiej, odpowiedział na apel Fundacji Otwarty Dialog o udostępnianie opinii publicznej informacji o procesie wprowadzania w życie sankcji przyjętych przez Unię Europejską przeciwko agresji Rosji wobec Ukrainy. MSZ Łotwy poinformowało ODF o restrykcjach nałożonych na osoby, firmy i instytucje objęte sankcjami.  

Do tej pory łotewskie banki zamroziły aktywa warte kilka milionów euro należące do obywateli Ukrainy (związanych z rządami Wiktora Janukowycza) i Rosji. Wszczęto też postępowanie karne przeciwko firmie, która złamała zakaz świadczenia usług turystycznych na anektowanym Krymie. 

Jednocześnie w odpowiedzi na apel ODF władze poinformowały o pracach  nad ustawą poświęconą sankcjom. Dokument ma rozszerzyć katalog instytucji odpowiedzialnych za ich wdrażanie i w sposób szczegółowy wyjaśnić procedury przy tym stosowane. W nowelizacji ustawy rozważa się też możliwość nakładania przez rząd krajowych sankcji. 

Na koniec Sekretarz Stanu Andrejs Pildegovičs zapewnił, że władze na Łotwie mają świadomość, że sankcje nie są w stanie z dnia na dzień wymusić na Rosji zmianę postawy w stosunku do Ukrainy, wierzą jednak, że mogą one zapobiec dalszej eskalacji konfliktu.

Z apelem o większą transparentność przy wprowadzaniu antyrosyjskich sankcji Fundacja Otwarty Dialog zwróciła się w sumie do dwudziestu ośmiu państw Unii Europejskiej. W kampanię włączył się m.in. Poseł do Parlamentu Europejskiego Ivan Štefanec